O wsparciu na rynku pracy, Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz otwarciu punktu konsultacyjnego w powiatowych poradni Starostwie rozmawiano podczas posiedzenia zespołu koordynującego Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego.
Podczas posiedzenia, które odbyło się 20 września w Starostwie Powiatowym w Kielcach zebranych powitał członek Zarządu Powiatu w Kielcach i przewodniczący zespołu Bogdan Gierada, następnie zostały zaprezentowane założenia i szczegóły Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego. Członkowie zespołu omówili ponadto zrealizowane w 2018 r. działania w ramach monitoringu Programu.
Michał Gaweł z Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach opowiadał o realizacji celów takich jak zwiększenie dostępności rehabilitacji zawodowej czy prowadzenie kampanii szkoleniowo – informatycznej adresowanej do pracodawców promującej zatrudnianie osób niepełnosprawnych w tym z zaburzeniami psychicznymi.
– Realizujemy te cele między innymi poprzez porady indywidualne i grupowe oraz stoisko informacyjne z materiałami o korzyściach płynących z zatrudnienia osób niepełnosprawnych w tym zaburzeniami psychicznym – mówił.
Cele zrealizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcacach przedstawiła Iwona Pyczek:
– Jeżeli chodzi o realizację zadań zmniejszających bariery funkcjonalne, z pomoc skorzystało 27 osób. Na dofinasowanie z programu „Aktytywny Samorząd” moduł I wpłynęło 51 wniosków pozytywnie rozpatrzonych. W przypadku tworzenia nowych Warsztów Terapii Zacjęciowej na dzień dzisiejszy będzie stworzonych sześć miejsc w DPS w Zgórsku oraz dwa miejsca w WTZ Sędku. Ogólna liczba miejsc to 45 w Belnie, 32 w Fanisławicach, 40 w Osinach, w Zgórsku 44 i w Sędku na dzień dzisiejszy 30 miejsc – mówiła przedstawicielka PCPR.
Iwona Pyczek mówiła także o realizacji projektów unijnych oraz realizacji zadań z zakresu rehabilitacji społecznej ze środków PFRON i udzielaniu wsparcia psychologicznego i prawnego w prjektach „Myśląc o rodzinie” oraz w projekcie realizowanym na rzecz niepełnosprawnych. Poinformowała, że z pomocy na uzyskanie wyskształcenia wyższego w postaci dofinansowania skorzystało 78 osób.
– Jeśli chodzi o likwidajce barier jest realizowane wykonanie windy w WTZ w Belnie oraz zakup autobusu dla WTZ w Osinach – dodała.
Beata Osmólska-Kaleta – dyrektor Poradni Psychologiczna-Pedagogicznej w Piekoszowie, Marta Nowak – dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chmielniku i Karolina Piłat – dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bodzentynie poinformowały, że zostanie zorganizowany punkt konsultacyjny Powiatowych Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach.
– Często dojazd do poradni może być problemem dla rodziców, dlatego w Starostwie Powiatowym w Kielcach zacznie od października działać punkt w każdy drugi poniedziałek miesiąca. Specjaliści będą przyjmować dzieci niepełnosprawne w ramach programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Punkt będzie mieścił się w sali 229 i będzie czynny godzinach 13-17 – mówiły przedstawicielki powiatowych poradni.