3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościO zdrowiu psychicznym młodzieży

O zdrowiu psychicznym młodzieży

Zobacz

Jak pomóc młodzieży z poradzić sobie z emocjami lub zaburzeniami psychicznymi? O tym dyskutowali specjaliści w ramach „Forum zdrowia psychicznego dla młodzieży – czynniki wspierające i zapobiegające kryzysom”. Spotkanie odbyło się w kieleckim starostwie.

To drugie spotkanie poświęcone zdrowiu psychicznemu. Podobny panel odbył się kilka dni wcześniej i był dedykowany seniorom. Tym razem eksperci i przedstawiciele młodzieży rozmawiali m.in. o groźnych dla naszej kondycji psychicznej – stresie, hejcie, uzależnieniu od internetu.

– Jako przewodniczący zespołu koordynującego realizację Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego spotkałem się ze specjalistami z tego zespołu. Jest ich około 20. Mówiliśmy o zagrożeniach pocovidowych. Okazuje się, że sytuacja „covidowa” zostawiła w świadomości ludzi w różnym wieku różne zmiany, także w sferze psychicznej, a żeby sobie z tym poradzić, trzeba na te zmiany zareagować. Dlatego też chcemy o tym porozmawiać, żeby umieć pomóc ludziom, którzy to przeżywają – rozpoczął spotkanie Stefan Bąk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Członek Zarządu przypomniał też, że w ramach przyjętego przez Radę Powiatu Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, od początku jego trwania, czyli od 2018 do 2021 roku z działań zawartych w programie skorzystało około 48 tysięcy osób, a ze wsparcia psychologiczno-pedagogicznego udzielonego uczniom, rodzicom i nauczycielom skorzystało ponad 38 tysięcy osób.

O profilaktyce zdrowia psychicznego opowiedziała następnie dr n. o zdr. Justyna Kaczmarczyk- psycholog w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w  Gackach.

– Często wydaje nam się, że osoba chora, z jakimś problemem, trudnością, to osoba ze schorzeniem somatycznym. Jak się ma katar – to jest się chorym, jak się ma złamaną rękę – to też jest się chorym, ale obniżony nastrój, dołek, chandra, lęki? Pewnie czasem słyszycie od swoich nauczycieli, rodziców: czego ty się boisz, jakie ty możesz mieć problemy, cóż ci takiego jest, weź się za siebie. Jak ktoś ma katar, to idzie do lekarza i ten mu nie mówi wysmarkaj nos, czy przestań kaszleć. Więc osobom które mają problemy ze snem, obniżony nastrój, czują się zagubione, niedowartościowane, taka pomoc słyszana od otoczenia, znajomych typu „weź się za siebie”, działa zdecydowanie bardziej demotywująco niż wspomagająco – zwróciła się do obecnej na spotkaniu młodzieży Justyna Kaczmarczyk.

Podczas spotkania przypomniano również, że w województwie świętokrzyskim działa wiele punktów, w których młodzież mająca podobne problemy można znaleźć bezpłatną pomoc. Wśród poruszanych podczas forum tematów znalazła się również profilaktyka uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych, przeciwdziałanie agresji i przemocy, a także hejtowi w internecie.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy