3.5 C
Kielce
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościO sytuacji sanitarnej w powiecie

O sytuacji sanitarnej w powiecie

Zobacz

Jaki był stan zdrowia mieszkańców powiatu, wód do spożycia, czy obiektów użyteczności publicznej w minionym roku? Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Kielcach przyjęto „Informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu kieleckiego za 2019 rok”.

Działalność Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kielcach w ubiegłym roku skierowana była na ochronę zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych oraz zapobieganie chorobom, w tym zakaźnym i zawodowym.

– Sytuacja sanitarna w powiecie kieleckim jest dobra. Wielkich zagrożeń w ubiegłym roku nie było – informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach, lek. med. Grażyna Majewska.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach w swoim raporcie oceniała między innymi jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Przeprowadzono 216 kontroli sanitarnych, do badań fizyko – chemicznych pobrano 252 próbki, natomiast do badań mikrobiologicznych 264 próbki. Mieszkańcy powiatu kieleckiego zaopatrywani byli w wodę z sieci 55 wodociągów, opartych na studniach głębinowych. Po analizie próbek stwierdzono, że odpowiadały one wymaganiom dotyczącym, jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. – Zdarzały się jednak przypadki krótkotrwałego jej zanieczyszczenia mikrobiologicznego. Przyczyną wystąpienia takich sytuacji mógł być stan techniczny sieci wodociągowej, niski poziom skanalizowania obszarów gminnych, utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie temperatury powietrza oraz mała ilość opadów atmosferycznych – dodaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach.

Skontrolowano obiekty użyteczności publicznej. Przeprowadzono 204 kontrole sanitarne w 173 obiektach, wydano 23 decyzje administracyjne, tytuł wykonawczy i postanowienie o nałożeniu grzywny. Według informacji ogólny stan sanitarny obiektów użyteczności publicznej oceniany jest jako dobry. W większości przypadków kontrole sanitarne miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, kąpielisk, basenów oraz obiektów związanych z turystyką nie wykazały nieprawidłowości. – Obserwujemy systematyczną poprawę stanu sanitarno-technicznego hoteli, miejsc noclegowych, co niewątpliwie ma wpływ na podnoszenie standardów świadczonych przez nie usług – mówi lek. med. Grażyna Majewska.

W zakładach świadczących usługi: fryzjerskie, kosmetyczne czy tatuażu stwierdzono prawidłowe prowadzenie procesów dezynfekcji narzędzi i przyborów. Wzrasta też liczba zakładów, w których stosuje się bieliznę jednorazowego użytku.

W powiecie kieleckim w 2019 roku przeprowadzono 31 ocen narażenia zawodowego w związku z podejrzeniem chorób zawodowych u pracowników. Wydano łącznie 18 decyzji w sprawach chorób zawodowych, w tym: 8 decyzji o stwierdzeniu chorób zawodowych oraz 10 decyzji o braku podstaw do stwierdzenia chorób zawodowych. Wśród stwierdzonych chorób zawodowych odnotowano 6 przypadków pylicy płuc i 2 przypadki chorób zakaźnych lub pasożytniczych (borelioza).

Sekcja Nadzoru Przeciwepidemicznego PSSE w Kielcach podobnie jak w latach poprzednich realizowała zadania m. in. z zakresu nadzoru epidemiologicznego nad chorobami zakaźnymi. Zarejestrowano 693 przypadki wirusowego zakażenia jelitowego, w tym 233 wywołane przez rotawirusy. Odnotowano 1216 zachorowań na ospę wietrzną. Na boreliozę zachorowały 72 osoby. W ubiegłym roku widoczny był spadek zachorowań na grypę – 34 310 przypadków ( w 2018 r. – 40 686).

Aktualności

Polecamy