3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościO stanie bezpieczeństwa i ochronie przeciwpowodziowej podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego

O stanie bezpieczeństwa i ochronie przeciwpowodziowej podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego

Zobacz

Pod przewodnictwem radnego Macieja Gawina obradowała Komisja Samorządu Terytorialnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Radni wysłuchali informacji o obecnym stanie bezpieczeństwa i stanie ochrony przeciwpożarowej na terenie województwa świętokrzyskiego w 2019 r.

 

Informację o stanie bezpieczeństwa w województwie świętokrzyskim przekazał nadinsp. Paweł Dzierżak, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach. – Mieszkamy w jednym z najbezpieczniejszych w całym kraju województw, zarówno pod względem przestępczości kryminalnej jak i sytuacji w ruchu drogowym – powiedział komendant. – Jak wynika z badań, poziom wykrywalności przestępstw wynosi w regionie około 74 procent.

Najczęściej, w 2019 roku, policja świętokrzyska zanotowała kradzieży i włamań, dokonywanych w sklepach, obiektach usługowych, na parkingach. Zmniejszyła się liczba wypadków drogowych i osób poszkodowanych. Około 2 mln zł z Funduszu Wsparcia Policji świętokrzyscy funkcjonariusze przeznaczyli na zakup samochodów policyjnych, prowadzili liczne akcje prewencyjne, trwa proces odtwarzania posterunków policji w powiatach. Zdaniem komendanta stan zatrudnienia policjantów – ponad 3 tysiące etatów – pozwala mieszkańcom regionu czuć się bezpiecznie.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez st. kpt. Michała Pająka z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, miniony rok był rekordowy dla świętokrzyskich strażaków. – Po raz pierwszy od wielu lat zanotowaliśmy tak wiele interwencji, związanych m.in. z sytuacjami pogodowymi, czyli majowym zagrożeniem powodzią, silnymi wiatrami i nawałnicami, pożarami zakładów produkcyjnych, recyklingowych, wysypisk śmieci, pożarami lasów i traw, wypadkami – powiedział.

Jak podkreślał przedstawiciel świętokrzyskich strażaków, o bezpieczeństwo przeciwpożarowe mieszkańców naszego regionu dbają strażacy z państwowych jednostek oraz ochotnicy. Czynione są starania, by coraz więcej jednostek OSP włączać do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, umożliwiającego udział w wielu szkoleniach, zapewniającego pieniądze na zakupy sprzętu ratowniczego i wozów strażackich.

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy