3.5 C
Kielce
niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościO przyszłości samorządów powiatowych z udziałem starostów

O przyszłości samorządów powiatowych z udziałem starostów

Zobacz

Współpraca Kancelarii Prezydenta z korporacjami samorządowymi, kwestie legislacyjne, medycyna szkolna, plusy i minusy projektu ustawy o jawności życia publicznego czy zmiany dotyczące organizacji i finansów oświaty samorządowej – to tematy, które poruszali uczestnicy posiedzenia Zarządu Związku Powiatów Polskich.

Trwa dwudniowe posiedzenie Zarządu Związku Powiatów Polskich, na które przybyło blisko 40 starostów z całej Polski. Spotkanie odbywa się w Mąchocicach Kapitulnych w gminie Masłów. Obradom przewodniczy Ludwik Węgrzyn, prezes Zarządu ZPP, starosta bocheński. Powiat kielecki reprezentuje starosta kielecki – Michał Godowski.

W pierwszej części posiedzenia starostowie omówili współpracę Kancelarii Prezydenta z korporacjami samorządowymi. W połowie października, w pałacu prezydenckim odbyło się posiedzenie zespołu do spraw przeglądu prawa samorządowego, podczas którego prezydent rozmawiał o sposobach i metodach prac zespołu do spraw przeglądu prawa samorządowego.

– Podczas spotkania padała deklaracja ze strony prezydenta, że kancelaria jest otwarta na wsłuchanie się w głos samorządu, na propozycje, które niektóre korporacje samorządowe będą składały. Nawet łącznie z ewentualnością wniesienia inicjatyw legislacyjnych w tych sprawach, które są dla nas istotne – mówił prezes ZPP.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z informacją z posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na temat medycyny szkolnej. Obecnie trwają prace nad projektem założeń nowej ustawy. ZPP wskazało na potrzebę digitalizacji danych o zdrowiu uczniów dzieci i młodzieży, łatwiejszego dostępu do tych danych dla rodziców i opiekunów prawnych oraz koordynacji zadań w zakresie edukacji zdrowotnej dzieci, rodziców i opiekunów prawnych a także młodzieży kończącej edukację tak, aby dane gromadzone w systemie mogły być wykorzystywane dla celów promocji i profilaktyki zdrowotnej. Przy okazji tej tematyki zgłoszono również postulat o prowadzenie dodatkowego terminu na składanie wniosków o środki na doposażenie gabinetów szkolnych przewidzianych w tzw. specustawie.

Kolejną ważną kwestią, poruszaną podczas posiedzenia ZPP były kwestie związane z projektem ustawy o jawności życia publicznego oraz organizacja i finanse oświaty samorządowej w kontekście reformy.
Uczestnicy dyskusji starali się odpowiedzieć na pytanie: co stanie się ze szkołami podstawowymi po 2018 roku.

Konferencja prasowa

Podczas spotkania odbyła się konferencja prasowa z udziałem mediów regionalnych. O najważniejszych kwestiach związanych z problemami, z jakimi borykają się samorządy opowiadali starosta kielecki Michał Godowski, prezes Związku Powiatów Polskich, Ludwik Węgrzyn oraz Marszałek Województwa świętokrzyskiego – Adam Jarubas.

– Najważniejszym problemem, który dotyczy samorządów na dzień dzisiejszy to reforma oświaty. 1 września 2019 roku tsunami młodzieży z ostatnich klas gimnazjów i ósmych klas szkół podstawowych trafi do szkół średnich. Te szkoły są wielkościowo nieprzygotowane do ich napływu. Oświata, wychowanie młodzieży i kształcenie tej młodzieży na poziomie średnim to nie zbiór truskawek – powiedział Ludwik Węgrzyn.

Kolejną kwestią poruszaną podczas konferencji była kwestia służby zdrowia. Ludwik Węgrzyn zgodził się z tym, że w służbie zdrowia należą się podwyżki. Jednak przypomniał, że 89 procent szpitali w Polsce to szpitale powiatowe.

– Dla których organem prowadzących jest samorząd powiatu – mówił prezes ZPP. – Mówi się o kwestiach związanych z podniesieniem wynagrodzeń. Temat słuszny, tylko pieniądze ma zabezpieczyć samorząd powiatowy, który nie dysponuje własnymi dochodami.

Ludwik Węgrzyn odniósł się także do tego, co dzieje się w szkołach. – Dzisiaj ze wszystkich szkół zniknęły gabinety dentystyczne, pielęgniarki. Nikt nie mówi, co zrobić, żeby stworzyć system opieki nad dziećmi.

O tym, że samorząd powiatowy wymaga wsparcia kompetencyjnego i finansowego mówił Michał Godowski, starosta kielecki.  – Samorządy nie powinny być niepewne i nie powinny zastanawiać się nad tym, co z nimi będzie – mówił starosta. –  Zwrócił uwagę na niepokoje związane chociażby z finansowaniem dróg powiatowych.

– Chcemy zwrócić uwagę na konieczność weryfikacji podziału środków finansowych na przebudowy dróg – mówił szef powiatu kieleckiego. – Z puli środków przeznaczonych na rządowy program powiatowej i gminnej infrastruktury drogowej w ciągu ostatnich lat zostały wyciągnięte pieniądze. Na przykładzie powiatu kieleckiego wygląda to tak, że złożyliśmy 5 wniosków do realizacji, w efekcie pieniądze mamy tylko na jedno zadanie. Podobnie jest w sferze edukacji. Zbyt niska subwencja oświatowa powoduje, że do szkół dokładają samorządy, którym z roku na rok zadań przybywa, a pieniędzy ubywa.

Marszałek, podkreślił, że od wielu lat uznaje się, iż reforma samorządowa była najlepszą z przeprowadzanych reform. – Po okresie scentralizowanych rządów mieszkańcy małych Ojczyzn chcieli, aby o ich problemach lokalnych, decydowali sami obywatele – powiedział Adam Jarubas. – Obecnie widzę tęsknotę u władzy, aby podporządkować całość spraw państwa pod jeden silny ośrodek decyzyjny w Warszawie. Podejmowane zmiany są nie korzystne dla samorządów. Nie patrząc na bogaty dorobek władzy samorządowej, poprzez różnego rodzaju działania, próbuje się rozmontowywać architekturę władzy publicznej w terenie. Nie zgadzamy się na to. Wierzę, że prezydentowi nie zabraknie determinacji i będzie chciał współpracować z samorządami.

Galeria

Aktualności

Zawsze gotów do niesienia pomocy

Młodszy aspirant Rafał Maziejuk zawsze przygotowany jest by nieść pomoc. Wczoraj kolejny raz gotowość ta wystawiona była na próbę,...

Polecamy