3.5 C
Kielce
czwartek, 14 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościO problemach współczesnej młodzieży

O problemach współczesnej młodzieży

Zobacz

Skuteczna profilaktyka zagrożeń i problemów, a także wspieranie rozwoju młodzieży to główne tematy konferencji naukowej, która odbyła się w siedzibie naszego urzędu. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął starosta kielecki, Michał Godowski.

Podczas konferencji „MŁODZIEŻ – RODZINA – SAMORZĄD” mówiono o problemach młodzieży. Wziął w niej udział członek Zarządu Powiatu w Kielcach – Bogdan Gierada. W konferencji wzięli udział także przedstawiciele samorządów i jednostek samorządowych zajmujących się edukacją, zdrowiem i sprawami społecznymi z naszego powiatu.

W programie spotkania mowa była m.in. siedmiu dźwigniach w oparciu o „Vademecum skutecznej profilaktyki młodzieży problemów młodzieży”.

– Celem konferencji jest zaprezentowanie wiedzy i rekomendacji, które można bezpośrednio wykorzystać do tworzenia całościowej i racjonalnej strategii zarządzania w obszarze zdrowia, edukacji, wychowania oraz profilaktyki zagrożeń i problemów młodzieży. Wieloletnie badania i doświadczenia praktyczne zespołu ekspertów Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej pod kierunkiem dr Szymona Grzelaka doprowadziły do opracowani publikacji „Vademecum skutecznej profilaktyki problemów młodzieży – powiedział Albin Wróblewski, prezes zarządu Fundacji Wychowanie i Profilaktyka. – Okazuje się, że samo przekazywanie wiedzy nastolatkom nie wystarczy, żeby zmieniać ich wychowanie. Doktor Gorzelak będąc harcerzem, przychodził na lekcje, przez 45 minut opowiadał o zasadach w tej formacji. Zachęcał młodzież, by np. przez miesiąc nie piła alkoholu. Okazuje się, że to 45 minut lepiej wpływało na młodzież, niż niejedna pogadanka ze specjalistą. Zainspirowany tymi wydarzeniami, zaczął opracowywać programy edukacyjne dla młodzieży.
Podczas konferencji zostały zaprezentowanie zagadnienia i rekomendacje jakie można bezpośrednio wykorzystać do tworzenia całościowej strategii działania w obszarze zapobiegania problemom młodzieży.
Uczestnicy zostali zapoznani z wynikami najnowszych badań, praktycznymi rozwiązania opartymi o model profilaktyki zintegrowanej, a także z propozycjami warsztatów szkoleniowych.

Dlaczego ta konferencja jest ważna?

– Wspieranie rozwoju młodzieży jest jednym z kluczowych aspektów polityki rodzinnej w wymiarze lokalnym, regionalnym i państwowym. Racjonalna i ekonomiczna polityka społeczna w obszarze edukacji, wychowania oraz profilaktyki zagrożeń i problemów młodzieży wymaga całościowej strategii, która jednocześnie uwzględnia wiedzę naukową, znajomość lokalnych realiów, wartości, które są trwałym oparciem dla rozwoju jednostek, rodzin i społeczeństwa – mówił Albin Wróblewski.

Galeria

Aktualności

Polecamy