3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaOświataO podnoszeniu kwalifikacji zawodowych świętokrzyskich pracowników

O podnoszeniu kwalifikacji zawodowych świętokrzyskich pracowników

Zobacz

Krajowy Fundusz Szkoleniowy, Baza Usług Rozwojowych – to podstawowe narzędzia wsparcia kompetencji mieszkańców regionu. Czym różnią się te instrumenty, jak z nich skorzystać, gdzie i na jakich zasadach składać wnioski – dowiedzieli się uczestnicy dzisiejszego spotkania informacyjnego pt. „Krajowy Fundusz szkoleniowy wśród narzędzi wspierających kompetencje regionalnych kadr”. W wydarzeniu wzięły udział marszałek Renata Janik oraz wicedyrektor WUP Agnieszka Kubicka.

– Celem KFS jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracujących osób, co ma na celu poprawę ich konkurencyjności na rynku pracy. Fundusz umożliwia dofinansowanie szkoleń w różnych branżach, a pracodawcy mogą ubiegać się o środki na rozwój kompetencji swoich pracowników. Warto z niego skorzystać, by inwestować w rozwój kadry i dostosować umiejętności pracowników do potrzeb rynku – mówiła marszałek Renata Janik.

W bieżącym roku obchodzimy dziesięciolecie obecności Krajowego Funduszu Szkoleniowego wśród dostępnych narzędzi wsparcia. Od 2014 roku dofinansowanie otrzymało niemal 9 tysięcy świętokrzyskich pracodawców, a swoje kwalifikacje zawodowe podniosło 26.400 mieszkańców regionu. Z KFS najchętniej korzystają pracodawcy  z branży medycznej, technicznej, transportowej, jak również działające w handlu i opiece społecznej.

– Minęło 10 lat od uruchomienia Krajowego Funduszu Szkoleniowego i z dumą mogę powiedzieć, że przez ten czas Fundusz stał się kluczowym narzędziem wspierającym rozwój pracowników i firm w Polsce. Dzięki KFS tysiące osób podniosły swoje kwalifikacje, a przedsiębiorcy zyskali realne wsparcie w dostosowywaniu kadr do zmieniającego się rynku pracy. To inwestycja, która przynosi korzyści na każdym etapie kariery zawodowej – mówiła wicedyrektor WUP Agnieszka Kubicka.

Ze środków funduszu finansowane są szkolenia i kursy zawodowe, studia podyplomowe, egzaminy i certyfikaty potwierdzające nabycie kwalifikacji zawodowych. Pracodawcy mają również możliwość sfinansowania m.in. kosztów badań, niezbędnych do podjęcia zatrudnienia z nowymi uprawnieniami lub na nowym stanowisku pracy.

O środki KFS mogą ubiegać się wszyscy pracodawcy (w tym m.in. przedsiębiorcy, instytucje sektora publicznego, organizacje pozarządowe, spółdzielnie), które zatrudniają na podstawie umowy o pracę co najmniej 1 pracownika.

Pracodawcy zatrudniający do 9 pracowników (łącznie z pracodawcą) mogą liczyć na sfinansowanie 100% kosztów kształcenia. Dofinansowanie dla pozostałych podmiotów wynosi 80%.

Wnioski o dofinansowanie w ramach KFS przyjmują miejski i powiatowe urzędy pracy, właściwe ze względu na siedzibę pracodawcy. Najbliższe nabory planowane są na I kwartał 2025 roku.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy