3.5 C
Kielce
piątek, 27 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościO ochronie powietrza i uchwale antysmogowej na Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska

O ochronie powietrza i uchwale antysmogowej na Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Zobacz

W trybie zdalnym z uwagi na stan epidemii, pod przewodnictwem Artura Konarskiego, obradowała Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.


Komisja przyjęła informację o działalności w 2019 r. Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi, której zadania są finansowo wspierane również przez samorząd województwa świętokrzyskiego. Dyrektor Stacji Ewa Kotarska przestawiła m. in. Listę Odmian Zalecanych do uprawy w województwie świętokrzyskim na 2020 rok. Powstała ona w oparciu o przeprowadzone w ubiegłym roku doświadczenia. Znalazły się na niej gatunki zbóż ozimych i jarych, soi, grochu siewnego, łubinu oraz ziemniaków.

Sprawozdanie z działalności Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych za 2019 rok oraz plan pracy jednostki na 2020 rok przedstawił jej dyrektor Tomasz Hałatkiewicz. ZŚiNPN realizuje obecnie trzy duże projekty. Pierwszy to projekt przyrodniczy współfinansowany ze środków programu LIFE „Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”, którego celem jest odtworzenie stabilnego reżimu hydrologicznego tego miejsca, by przywrócić jego unikalne walory przyrodnicze. Drugie przedsięwzięcie to budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu, rozpoczęta w kwietniu br., współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. Planowane zakończenie budowy to połowa przyszłego roku. Ostatnio rozpoczęte ważne zadanie to również przejęcie w struktury Zespołu Parków Krajobrazowych kolejki wąskotorowej Ciuchcia Ekspres Ponidzie, której działalność nadal ma być współfinansowana przez samorządy z tego terenu. Ostatnio odbyło się zebranie udziałowców, na którym rozpoczęto proces likwidacji spółki prowadzącej dotychczas kolejkę. Zgodnie z planem od października kolejka ma funkcjonować w ramach Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Komisja przyjęła projekt uchwały Sejmiku, która dotyczy podziału województwa świętokrzyskiego na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do kategorii i skierowania go do zaopiniowania przez zespół opiniodawczo-doradczy. Sławomir Neugebauer, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich wyjaśnił, że konieczność taka wynika z potrzeby dostosowania stanu obecnego do znowelizowanego prawa łowieckiego. Obwody znajdujące się na terenie danego województwa zgodnie z nowymi przepisami muszą pokrywać się z granicami województwa, nie mogą wchodzić na teren innego województwa. Ponadto należało m.in. wyłączyć niektóre obszary z terenu obwodów łowieckich czy przeprowadzić kategoryzację obwodów.

Radni zapoznali się z informacją na temat realizacji Aktualizacji programu ochrony powietrza dla województwa świętokrzyskiego w roku 2019. – Obserwujemy pozytywny trend, bo stan powietrza w województwie świętokrzyskim stale się poprawia, jednak nadal występują przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym – mówiła Wioletta Czarnecka, dyrektor Departamentu Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Pozytywną opinię Komisji uzyskał projekt uchwały w sprawie określenia „Programu ochrony powietrza dla województwa świętokrzyskiego wraz z planem działań krótkoterminowych”. Samorządy województw na mocy znowelizowanych przepisów krajowych są zobligowane do jak najszybszego opracowania i przyjęcia takich dokumentów obejmujących maksymalnie sześcioletni okres. Dokument opracowany dla województwa świętokrzyskiego określa przyczyny przekroczeń dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń. Jest to głównie tzw. niska emisja, czyli emisja z małych kotłowni domowych o niskich standardach ekologicznych. Najważniejsze kierunki działań naprawczych to m.in. kontynuacja programów termomodernizacji budynków i wymiany kotłów, rozwój odnawialnych źródeł energii i budownictwa energooszczędnego, a także edukacja ekologiczna, m.in. w zakresie dostępnych programów skierowanych do mieszkańców, samorządów i przedsiębiorców.

Podczas posiedzenia przyjęto projekt tzw. uchwały antysmogowej – w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa świętokrzyskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Zgodnie z tym projektem pierwszy zakaz wszedłby w lipcu przyszłego roku i dotyczyłby zakazu spalania miału. W następnych latach, aż do roku 2026 będą wprowadzane kolejne ograniczenia stopniowo zakazujące używania pieców węglowych, począwszy od tych o najniższych parametrach ekologicznych. Jak podkreśliła Wioletta Czarnecka, dyrektor Departamentu Środowiska i Gospodarki Odpadami, jeśli Sejmik uchwali dokument podczas najbliższej sesji w dn. 29 czerwca, to gminy już w lipcu br. będą mogły rozpocząć starania o środki z programu Stop Smog, m.in. na wsparcie finansowe swoich mieszkańców w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieekologicznych kotłów, czy podłączania gospodarstw domowych do sieci gazowej lub ciepłowniczej.

Komisja w swojej inicjatywie uchwałodawczej rekomendowała radnych Artura Konarskiego i Piotra Żołądka jako przedstawicieli Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego do Regionalnej Rady Ochrony Przyrody działającej przy Regionalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska w Kielcach.

Aktualności

Tradycja, kreatywność i wspólne świętowanie – jasełka w Szkole Podstawowej w Łukowej

18 grudnia, w Szkole Podstawowej w Łukowej, miało miejsce niezwykłe Bożonarodzeniowe przedstawienie w wykonaniu uczniów, przepełnione najpiękniejszymi polskimi kolędami. Jasełka to jedna...

Polecamy