Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk uczestniczył w spotkaniu poświęconym księdzu Czesławowi Wali. W Mielcu wspominano jego życie i działalność na rzecz Polski i Kościoła.
Ksiądz Czesław Wala pochodził z Rudnika nad Sanem. Jego determinacja i zaangażowanie doprowadziły do budowy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie. Zmarł w maju 2020 roku. O dokonaniach księdza Wali rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się 11 listopada w Mielcu.
– Podczas tego wykładu przybliżono sylwetkę księdza. Ja raz spotkałem się z nim osobiście. Wyprzedzał epokę, w której żył, bo stworzył dla niesłyszących, starszych i samotnych dom w Rudniku nad Sanem. Miał jeszcze bardzo dużo pomysłów, które chciał zrealizować, ale i tak dokonał wiele przez krótki czas. Nie mając nic oprócz pomysłów postanowił na pustkowiu wybudować sanktuarium, które dzisiaj jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów miejsc kultu w Polsce – mówi Stefan Bąk.
Księdza Walę poznał również ksiądz prałat Franciszek Grela – rezydent, wieloletni proboszcz parafii św. Józefa w Nisku. Wielokrotnie odwiedzał księdza z parafianami z Łagowa, Niska.
– To był wspaniały człowiek, wielki kapłan i patriota, który budując sanktuarium dokonał niesamowitego dzieła. Pielgrzymi podziwiają ten wielki rozmach i różnorodną tematykę tam poruszaną. Są sale patriotyczne, sale pamięci o bohaterach narodowych, o męczennikach. Jest to jednocześnie lekcja historii, patriotyzmu, wiary w Boga i w ludzi – mówi ksiądz Grela.
Podczas spotkania w Mielcu, wykład wygłosił ks. prof. dr Wiesław Przygoda, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obecny był również Grzegorz Rusin, autor ostatniego wywiadu telewizyjnego z księdzem Walą, dotyczącego kapłaństwa.
W związku z obchodzoną w dniu spotkania 103.rocznicą odzyskania Niepodległości, organizatorzy zadbali o patriotyczną oprawę. Z programem artystycznym wystąpili uczniowie szkół w Mielcu.