3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościO inicjatywie Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka na Komisji Edukacji, Kultury...

O inicjatywie Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka na Komisji Edukacji, Kultury i Sportu

Zobacz

Pod przewodnictwem Agnieszki Buras odbyło się w piątek 24 kwietnia 2020 r. posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, w którym uczestniczyli wicemarszałek Marek Bogusławski oraz członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka.


Z uwagi na stan epidemii to kolejne posiedzenie komisji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, które zostało przeprowadzone w trybie zdalnym – w formie telekonferencji z użyciem systemu eSesja.

Radni m. in. pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie określenia szczegółowych warunków i trybu przyznawania Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. Nagradzane byłyby nią osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej, wkładu w dokumentowanie historii regionu, tworzenia wystaw, publikacji, konserwacji zbiorów oraz za osiągnięcia naukowe. Nagroda byłaby przyznawana przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego w czterech kategoriach: wystawa, publikacja, edukacja muzealna i konserwacja zbiorów.

Jednocześnie, jak podkreśliła Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Świętokrzyska Nagroda Muzealna im. Tadeusza Włoszka upamiętniałaby zasłużonego kustosza, regionalistę, uczestnika powstania styczniowego w oddziale Mariana Langiewicza. Był on inicjatorem, twórcą i przez 25 lat kustoszem kieleckiego oddziału Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które było zaczątkiem Muzeum Świętokrzyskiego, przekształconego później w Muzeum Narodowe w Kielcach. Dzięki jego zabiegom, muzeum regionalne w Kielcach w okresie międzywojennym zaliczane było do najlepszych tego typu placówek w kraju.

Radni Komisji zaopiniowali też projekt uchwały w sprawie nadania Statutu Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, w której ma być przywrócone po latach stanowisko zastępcy dyrektora, co ma usprawnić zarządzanie jednostką. – W XXI wieku zakres działalności bibliotek znacznie się poszerza. Przed tymi instytucjami jest wiele wyzwań, zaczynają pełnić rolę wielofunkcyjnych, interdyscyplinarnych pracowni – podkreślała dyrektor Magdalena Kusztal.

Dwa przyjęte projekty uchwał dotyczyły zmian w regulaminach przyznawania stypendiów dla uczniów liceów ogólnokształcących oraz dla szkół zawodowych w województwie świętokrzyskim w roku szkolnym 2019/2020 w ramach projektu pozakonkursowego Województwa Świętokrzyskiego pn. Świętokrzyski program stypendialny, realizowanego w obszarze Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Maciej Długosz, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, podkreślił, że w porównaniu do obecnie obowiązujących regulaminów, nowe regulaminy, aktualnie poddane konsultacjom społecznym, zawierają zapisy precyzujące warunki wypłaty wynagrodzenia nauczycielom, opiekunom stypendystów, za wykonanie Indywidualnego Planu Rozwoju Edukacyjnego Ucznia.

Na koniec radni przyjęli Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi za 2019 rok, w ramach którego w 2019 roku z budżetu Samorządu Województwa Świętokrzyskiego przekazano organizacjom pozarządowym kwotę w wysokości: 4 207 456,18 zł.

Aktualności

Ich praca zmienia życie ludzi na lepsze. Dzień Pracownika Socjalnego w Piekoszowie pełen refleksji

Są pełni empatii, wyrozumiałości i odwagi, by każdego dnia stawiać czoła trudnym wyzwaniom i pomagać tym, którzy znaleźli się...

Polecamy