Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego, w której mieszka prawie 200 tys. osób i jednocześnie największy rynek mieszkaniowy w tym regionie. Obecnie wg portalu RynekPierwotny.pl osoby zainteresowane zakupem nowego „M” mają do wyboru ok. 715 ofert w 28 inwestycjach deweloperskich.

Ceny mieszkań – rynek pierwotny i wtórny

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Kielcach wg raportu Narodowego Banku Polskiego w II kwartale 2019 r. wyniosły średnio 5132 zł/mkw. Za lokal „z drugiej ręki” trzeba było zapłacić niewiele mniej, bo średnio 4759 zł/ mkw.

Na uwagę zasługuje stabilny wzrost cen na obu rynkach w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy – średnio o 7% na rynku nowych mieszkań i 9% w przypadku lokali używanych. W porównaniu do innych metropolii można je uznać za łagodne. Dla przykładu w Gdyni, w tym samym okresie, (II kw. 2018 – II kw. 2019) ceny mieszkań wzrosły o 19%, w Katowicach o 12%, w Krakowie o 13% czy w Rzeszowie o 11%. Wskazują na to również wyliczenia ekspertów portalu RynekPierwotny.pl zaprezentowane w tabeli poniżej:


Co ciekawe, jeśli spojrzymy historycznie, to wg raportu NBP ceny kieleckich mieszkań wróciły do poziomów z 2012 roku. Na wzrost cen najprawdopodobniej wpłynęły zmiany związane z ogólnym wzrostem cen materiałów budowlanych i kosztów pracy, jak również zakończeniem się programu Mieszkanie dla Młodych.

O jakie mieszkania pytają kupujący?

Największą popularnością jak zwykle cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe o średnim metrażu 35-50 mkw. oraz 51-65 mkw. Jak wskazuje ranking inwestycji w Kielcach prowadzony przez portal RynekPierwotny.pl w trzecim kwartale tego roku, klienci najczęściej pytali o inwestycje zlokalizowane blisko centrum miasta w okolicach Wielkopola, Szydłówka oraz Czarnowa, takie jak Lotnicza Ekopark, Osiedle Lecha oraz I etap Patio Vita. Wszystkie te projekty charakteryzują się doskonałą lokalizacją, nowoczesną architekturą, dobrym dostępem do komunikacji, punktów handlowo-usługowych, a także szkół i przedszkoli. Pokazuje to jasno, że kupujący w pierwszej kolejności zwracają uwagę nie na cenę, a na lokalizację i związaną z nią wygodę w dostępie do najważniejszych usług i najpopularniejszych atrakcji, jakie znajdują się w Kielcach.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl