3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościO gospodarce leśnej w powiecie

O gospodarce leśnej w powiecie

Zobacz

Co do ważnej funkcji lasów w kształtowaniu środowiska nie trzeba nikogo przekonywać. Powiedzmy, jaka jest rola Starosty w gospodarce leśnej?

– Starosta Kielecki sprawuje nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa znajdującymi się na terenie powiatu kieleckiego – mówi Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Główne zadania Starosty to: zarządzanie z urzędu lub na wniosek nadleśniczego wykonania zabiegów zwalczających i ochronnych w lasach, w razie wystąpienia organizmów szkodliwych w stopniu zagrażającym trwałości lasów, cechowanie drewna oraz wystawianie właścicielowi lasu dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania drewna, zlecanie sporządzenia, zatwierdzanie i nadzorowanie wykonania uproszczonego planu urządzenia lasu należącego do osób fizycznych i wspólnot gruntowych, nakazywanie wykonania obowiązków i zadań w drodze decyzji, jeżeli właściciel lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa nie wykonuje obowiązków określonych
w ustawie o lasach, określanie w drodze decyzji zadań z zakresu gospodarki leśnej dla lasów rozdrobnionych o powierzchni do 10 ha wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów, dokonywanie oceny udatności upraw.

W jaki sposób Starosta realizuje swoje zadania:

Teren powiatu podzielony został gminami na 4 części. Okręgi obsługiwane są przez pracowników Starostwa ds. leśnictwa. W czasie dyżurów w siedzibie Starostwa jak również pełnionych w gminach, służą oni właścicielom lasów radą w zakresie pielęgnowania i ochrony lasu oraz racjonalnego jego użytkowania. Pracując w terenie, dokonują cechowania i legalizacji pozyskanego drewna.

Pracownicy obsługujący poszczególne okręgi:

Andrzej Tarnowski, tel. 693 539 225

gmina: Łagów (dyżur w gminie w pierwszy czwartek miesiąca w godz. 8–10),
Masłów (druga i czwarta środa w godz. 8–10), Nowa Słupia (druga środa w godz. 8–10), Raków (pierwszy i trzeci wtorek w godz. 8–10)

Stanisław Litwiński, tel. 693 539 220

gmina: Łopuszno (pierwsza i trzecia środa w godz. 11:30–13:30),
Miedziana Góra (drugi wtorek w godz. 8–10),
Mniów (pierwszy i trzeci poniedziałek w godz. 9-11),
Strawczyn (pierwsza i trzecia środa w godz. 9-11),

Zagnańsk (pierwszy czwartek w godz. 8–11)

Dariusz Cieślik, tel. 693 539 239

gmina: Bieliny (ostatni poniedziałek w godz. 8–11),
Bodzentyn (drugi poniedziałek w godz. 8–11),
Daleszyce (pierwszy i trzeci czwartek w godz. 8–11), Górno (drugi wtorek w godz. 8–11), Piekoszów (pierwsza i trzecia środa w godz. 8–10)

Robert Boś, tel. 693 539 240

gmina: Chęciny (pierwsza i trzecia środa w godz. 8–10),
Chmielnik (pierwszy i trzeci czwartek w godz. 8–10),
Morawica (pierwszy i trzeci poniedziałek w godz. 8–10),
Pierzchnica (pierwszy i trzeci wtorek w godz. 8–10),
Sitkówka-Nowiny (drugi poniedziałek w godz. 9–11)

 

Przypomnijmy, jakie są prawa i obowiązki właścicieli lasów.

Właściciel lasu ma prawo: pozyskiwać drewno w posiadanym lesie zgodnie z uproszczonym planem urządzania lasu, decyzją Starosty wydaną na podstawie inwentaryzacji stanu lasu lub zasadami określonymi przez nadzór nad lasami, pozyskiwać drewno niezgodnie z uproszczonym planem urządzania lasów
wyłącznie w przypadkach losowych, otrzymać dotację z budżetu państwa na pokrycie kosztów zagospodarowania i ochrony związanych z przebudową drzewostanów uszkodzonych w wyniku oddziaływania gazów i pyłów przemysłowych oraz w przypadku pożarów lub innych klęsk żywiołowych spowodowanych czynnikami biotycznymi albo abiotycznymi zagrażających trwałości lasów, otrzymać dotację z budżetu państwa na częściowe lub całkowite pokrycie kosztów zalesienia gruntów, przeznaczonych do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy
i zagospodarowania terenu, do bezpłatnego doradztwa w zakresie gospodarki leśnej, po zwróceniu się w tej sprawie do nadleśniczego, występować w uzasadnionych przypadkach z wnioskiem popartym opinią wójta (burmistrza) do nadleśniczego o nieodpłatny przydział sadzonek na odnowienie lasu zgodnie z uproszczonym planem urządzania lasu, zakazać wstępu do lasu stanowiącego jego własność, oznaczając ten las tablicą
z odpowiednim napisem.

Obowiązki właścicieli lasów:

Ustawa o lasach zobowiązuje właściciela lasów, do trwałego utrzymywania lasów
i zapewnienia ciągłości ich użytkowania, a w szczególności do: zachowania w lasach roślinności leśnej, ponownego wprowadzania roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie do
5 lat od usunięcia drzewostanu, pielęgnowania i ochrony lasu, w tym również ochrony przeciwpożarowej, przebudowy drzewostanu, który nie zapewnia osiągnięcia celów gospodarki leśnej, zawartych w uproszczonym planie urządzenia lasu lub decyzji Starosty, racjonalnego użytkowania lasu w sposób trwale zapewniający optymalną realizację wszystkich jego funkcji przez: pozyskiwanie drewna w granicach nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, pozyskiwanie surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochronę runa leśnego.

W powiecie kieleckim lasy niestanowiące własności Skarbu Państwa zajmują około 18 tys. ha, co wynosi ponad 20 proc. powierzchni wszystkich lasów. Nadzór nad gospodarką leśną na tych terenach sprawuje Starosta.

W 2019 roku wydano: 1072 poświadczenia legalności pozyskania drewna 2589 zaświadczeń dot. objęcia nieruchomości uproszczonym planem urządzania lasu 10 decyzji dot. wyrażenia zgody na zmianę lasu na użytek rolny 7decyzji na przekwalifikowanie gruntu rolnego na leśny 9 zaświadczeń o zgodności planowanej inwestycji z ustaleniami uproszczonego planu urządzania lasu 2 zarządzenia w sprawie wykonania zabiegów zwalczających i ochronnych mających na celu ograniczenie populacji chrabąszczowatych na terenie gmin Daleszyce, Morawica, Górno, Pierzchnica i Chmielnik.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy