3.5 C
Kielce
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościO dożynkach z dziennikarzami

O dożynkach z dziennikarzami

Zobacz

Niedzielnym Dożynkom Powiatu Kieleckiego i Gminy Mniów poświęcona była konferencja prasowa, która odbyła się w starostwie Powiatowym w Kielcach.

Do wspólnego świętowania Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Mniów zapraszali: starosta kielecki Mirosław Gębski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana, wójt gminy Mniów – Piotr Wilczak oraz jego zastępca Michał Milcarz. Nie mogło zabraknąć także starostów tegorocznych dożynek – reprezentantki gminy Mniów – Bożeny  Zapały  z Serbinowa oraz Andrzeja Bozowskiego  z Porąbek w gminie Bieliny. – Z czym się kojarzą dożynki? Cyprian Kamil Norwid pisał: „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba/ Podnoszą z ziemi przez uszanowanie/Dla darów nieba,/Tęskno mi, Panie”. Dożynki to zboże, które jest początkiem chleba. W najbliższą niedzielę, 25 sierpnia będziemy oddawać hołd pracy rolników, dlatego serdecznie zapraszam państwa na Dożynki Powiatu Kieleckiego i gminy Mniów – powiedział starosta kielecki Mirosław Gębski.

Członek Zarządu Mariusz Ściana dodał:– Dożynki to okazja, by razem z rolnikami podziękować za dar chleba, to również okazja do podziękowania rolnikom za ich trud, bo to od ich pracy oraz do Boga zależy, co będzie na naszych stołach.

Następnie przybliżył zebranym program tegorocznych dożynek. Swoją obecność tegorocznym Święcie Plonów zapowiedziały delegacje wszystkich 19 gmin powiatu. W uroczystym korowodzie dożynkowym, ktory wyruszy o godz. 13.10 będą rownież poczty sztandarowe. Obrzędową część uroczystości poprowadzi Zespół Ludowy ”Chełmowianki”, zostanie też wybrany najpiękniejszy wieniec, który reprezentował będzie powiat kielecki na dożynkach wojewódzkich. Goście dożynek będą mieli okazję bawić się przy dźwiękach muzyki ludowej, ale też rozrywkowej w wykonaniu zespołów VERY NIVE i HERTZ.

– Z ogromną wdzięcznością przyjąłem propozycję, aby powiatowo-gminne Święto Plonów, w którym dziękujemy Bogu za wszelkie zebrane plony, odbyło się w naszej gminie Mniów. Wiem ile grup spolecznych trzeba zaangażować w to, by uroczystość była godna tego święta. Będą to pierwsze dożynki w gminie Mniów. Zanim rozpoczną się uroczystości powiatowe, o godzinie dwunastej wybierzemy najpiękniejszy wieniec naszej gminy – powiedział wójt Piotr Wilczak.

Starostowie dożynek zaprezentowani

Podczas spotkania, przedstawiliśmy starostów tegorocznych dożynek. Andrzej Bozowski – rolnik z Porąbek w gminie Bieliny wspólnie z żoną Elżbietą prowadzi 10-hektarowe gospodarstwo rolne. Specjalizują się w uprawie truskawek, głównie odmian deserowych i przemysłowych, jak Grandarosa, Rumba, Roxana, Olimpia. Na ponad 6 hektarach uprawiają także pszenicę i pszenżyto. Starościna Bożena Zapała z Serbinowa w gminie Mniów. Od 25 lat prowadzi wspólnie z mężem jedno z największych gospodarstw w regionie, ukierunkowane na hodowlę drobiu. Rocznie hodują 400 tysięcy brojlerów w czterech kurnikach. Jej pasją jest również pielęgnacja ogrodu oraz ekologiczne rozwiązania w gospodarstwie.

– Cieszę się, że mogę reprezentować naszą gminę Mniów na tym uroczystym święcie,. Jest to dla mnie niezwykły zaszczyt. Pochodzę z rodziny rolniczej i znam trudy i znoje tej pracy. Jestem dumna, że mogę reprezentować rolników – powiedziała starościna dożynek. Andrzej Bozowski rownież podkreślał, z jak wieloma przeciwnościami muszą w codziennej pracy zmagać się rolnicy.

Na zakończenie Koło Gospodyń Wiejskich Żurawinki zaserwowało lokalne specjały z gminy Mniów. Panie z KGW przygotowały również  dekoracyjną oprawę konferencji.

Aktualności

Ostatnie posiedzenie sesji Rady Miejskiej w Piekoszowie. Podziękowano burmistrzowi Zbigniewowi Piątkowi za 11 lat pracy

W Piekoszowie odbyło się ostatnie posiedzenie sesji Rady Miejskiej kadencji 2018-2024, które stało się zarówno podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć,...

Polecamy