3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościO dożynkach z dziennikarzami

O dożynkach z dziennikarzami

Zobacz

Niedzielnym Dożynkom Powiatu Kieleckiego i Gminy Pierzchnica poświęcona była wtorkowa konferencja prasowa. – Dziękując rolnikom za trud i wysiłek włożony w zebranie plonów, 26 sierpnia zapraszamy na Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Pierzchnica. Tegoroczne święto plonów odbędzie się na stadionie przy ulicy Lipowej – zapraszał wicestarosta kielecki Zenon Janus.

Do wspólnego świętowania Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Pierzchnica zapraszali: wicestarosta kielecki Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach – Marek Kwiecień i Bogdan Gierada, wójt gminy Pierzchnica – Stanisław Strąk, starostowie tegorocznych dożynek – reprezentantka gminy Pierzchnica – Karolina Kogut z Gumienic oraz reprezentant gminy Chmielnik – Rafał Gawlik ze Śladkowa Małego oraz Zespół Śpiewaczy i Koło Gospodyń Wiejskich Pierzchniczanki z gminy Pierzchnica.

Święto plonów jest zwieńczeniem całorocznej mozolnej i trudnej pracy rolników. To moment, kiedy z wdzięcznością i szacunkiem spoglądamy na ciężką, codzienną pracę rolnika. – Tradycyjnie w sierpniu celebrujemy obrzędy dożynkowe w powiecie kieleckim – mówił wicestarosta Zenon Janus, który  przypomniał wieloletnią powiatową tradycję dożynkową – Na początku dożynki organizowaliśmy w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, od dziesięciu lat przenieśliśmy je w teren, do gmin powiatu kieleckiego. Pierwsze odbyły się w Bodzentynie, kolejne w Rakowie, Bielinach, Nowej Słupi, Sitkówce Nowinach, Morawicy, Masłowie. W zeszłym roku gościliśmy w Łagowie, a obecnie będziemy w Pierzchnicy.

O urokach Pierzchnicy, nie tylko turystycznych, opowiadał wójt gminy Stanisław Strąk. – Pierzchnica jest najmniejszą, ale za to najbardziej urokliwą i malowniczą gminą powiatu. Położona w obszarze chronionego krajobrazu, stanowi wyjątkowy teren do zwiedzania i jazdy na rowerze. Pierzchnica jest rolniczą gminą. Rolnicy z naszego terenu specjalizują się w sadownictwie i hodowli bydła i produkcji mleka. Tym samym zaopatrują w mleko Gminną Mleczarnię, która wytwarza masło i sery.

O bogatym programie tegorocznych dożynek, opowiedział Marek Kwiecień. – To będzie wielkie święto plonów całego powiatu kieleckiego. Swoją obecność na dożynkach powiatowych zapowiedziały delegacje wszystkich 19 gmin z powiatu – łącznie około 550 osób.  Tradycyjnie dożynki rozpoczną się od mszy świętej, podczas której poświęcone zostaną wieńce i chleby dożynkowe. Następnie barwny korowód zostanie poprowadzony przez starostów dożynek na stadion przy ulicy Lipowej, gdzie odbędzie się część artystyczna i wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. To właśnie tam zgromadzeni goście obejrzą część obrzędową w wykonaniu kapeli „Pierzchniczanie”. Tam też nastąpi tradycyjne dzielenie się chlebem. Warto dodać, iż zwycięski wieniec reprezentował będzie powiat kielecki na dożynkach wojewódzkich.

W Pierzchnicy nie zabraknie także innych atrakcji. Jedną z nich będzie zabawa taneczna z zespołem „Jorrgus” i kapelą „Jędrusie”. Jak co roku, podczas dożynek będą prezentować się stoiska sołeckie z regionalnym jedzeniem. – Myślę, że dobór artystów przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom ludowego grania. Święto plonów zakończą w tym roku dwie gwiazdy wieczoru, zespół „Jorrgus” oraz kapela „Jędrusie” – dodał Marek Kwiecień.

Podczas dożynek zaprezentowane zostaną wieńce: strojne, kwieciste i wykonane tradycyjnymi metodami – nie może w nich zabraknąć czterech zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa – zostaną ustawione obok sceny i będą oceniane przez komisję.

Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Pierzchnica to również okazja do rozstrzygnięcia cieszących się dużą popularnością konkursów: „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” oraz „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”.

Starostowie dożynek zaprezentowani 

Podczas spotkania, przedstawiliśmy starostów tegorocznych dożynek. Starościna jest Karolina Kogut, mieszkanka Gumienic w gminie Pierzchnica, która od 13 lat prowadzi wraz z mężem gospodarstwo specjalizujące się w hodowli krów mlecznych. – Obecnie mamy 47 sztuk bydła, z czego 26 to krowy mleczne, reszta to cielęta, jałówki i trzy byki opasowe. Rocznie oddajemy 150 tysięcy litrów mleka, które trafia głównie do mleczarni w Pierzchnicy.

Państwo Kogut obecnie posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni 44 hektarów. – Codziennie wstaję o godzinie 5 rano i idę do obory i daję krowom jedzenie. Czynność tę powtarzam po południu, między godziną 16, a 18. To jest praca fizyczna, od rana do wieczora. Może nie całe 24 godziny, ale na pewno dziesięć – mówi starościna.

Starostą dożynek jest Rafał Gawlik, mieszkaniec Śladkowa Małego w gminie Chmielnik. Od ponad 15 lat prowadzi wraz z żoną odziedziczone po rodzicach olbrzymie gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 110 hektarów, które specjalizuje się w hodowli ryb, ze szczególnym wskazaniem hodowli karpia na świąteczny stół. 30 hektary zajmują aż 23 stawy. Jak przyznaje starosta, praca przy hodowli karpia trwa cały rok. – Zaczynamy w maju od wylęgu karpia, później jest narybek, potem tak zwany kroczek czyli podchowany karp, a na końcu karp, który osiąga średnio do 1,5 do 2 kilogramów. To praca 24 godziny na dobę, co drugi dzień karmienie ryb, a oprócz tego codziennie praca na roli – mówi. Prywatnie ma jednego synka, jest z zamiłowania myśliwym.

Spotkanie z dziennikarzami umilił  występ Zespołu Pierzchniczanki, które przygotowały regionalne specjały na stół. Odbyła się także degustacja specjałów, z których słyną gminy Pierzchnica oraz Chmielnik. Można było spróbować karpia na kilka sposobów, zasmakować się w serze z Gminnej Mleczarni w Pierzchnicy czy spróbować wyjątkowych wyrobów Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chmielniku.

 

Program Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Pierzchnica: 

12.00 – Msza święta w kościele parafialnym pw. świętej Małgorzaty w Pierzchnicy. Poświęcenie chleba i wieńców dożynkowych.

13.20 – Przemarsz korowodu dożynkowego na stadion przy ul. Lipowej w Pierzchnicy, prowadzony przez Gminno-Szkolną Orkiestrę Dętą „Sitkówka-Nowiny”. W czasie częstowania chlebem kapela „Pierzchniczanie” ośpiewa wieńce (obrzęd dożynkowy).

14.50 – występ Kapeli Łysogórskiej oraz Zespołu Śpiewaczego „Źródło Sanicy”.

15.15 – Ogłoszenie wyników: powiatowego etapu konkursu pn. „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” oraz powiatowego konkursu na „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”.

15.45 – Gospodarze – Gościom – występ trzech zespołów śpiewaczych z terenu gminy Pierzchnica: Zespołu Śpiewaczego „Pierzchniczanki”, Zespołu Śpiewaczego „Gumieniczanki” oraz Zespołu Śpiewaczego „Drugnianki”.

16.15 – Ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i wręczenie nagród uczestnikom konkursu.

16.30 – Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Morawica”, występ Zespołu Śpiewaczego „Śladkowianki”, występ Gminnego Koła Gospodarzy w Górnie.

17.10 – Ogłoszenie wyników Konkursu Kulinarnego pn. „Festiwal Potraw Kulinarnych – promocja świętokrzyskich produktów regionalnych”.

17.30 – Występ zespołu „Jorrgus”.

19.00 – Występ kapeli „Jędrusie”.

20.00 – 23.00 – Zabawa taneczna.

Galeria

Aktualności

Świąteczne życzenia Burmistrza Miasta i Gminy Morawica

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2025 Roku Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras składa serdeczne życzenia.

Polecamy