W hali „Pod Basztami” odbyło się seminarium naukowe poświęcone powstaniu styczniowemu. Wydarzenie to jest częścią projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864” pn. „Lata nadziei i walki 1863/64. Chęciny pamiętają”
Słuchaczami ciekawych historii o rozpoczętym 160 lat temu powstaniu styczniowym byli uczniowie szkół z terenu gminy Chęciny. Spotkanie otworzył burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. – Dziś po raz kolejny w tym roku chcemy upamiętnić bohaterów. Staramy się, abyście w sposób ciekawy i praktyczny mogli zdobywać wiedzę historyczną, tak ważną zarówno dla nas Polaków, jak i mieszkańców bogatej historycznie gminy Chęciny. Dziękuję wszystkim prelegentom dzisiejszego seminarium za obecność i chęć rozbudzania patriotyzmu w młodym pokoleniu – mówił burmistrz.
Udział w wydarzeniu wzięli członkowie grupy rekonstrukcyjnej działającej przy I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Dzięki niezwykle ciekawej opowieści szefa formacji, a jednocześnie nauczyciela historii Zbigniewa Kowalskiego, młodzież zapoznała się z elementami stroju powstańczego, strojów z epoki, uzbrojenia czy techniką walki z wrogiem. Ciekawe dokumenty z czasów powstańczych, a dotyczące rejonu gminy Chęciny zaprezentowali przedstawiciele Archiwum Państwowego w Kielcach – Konrad Maj oraz Łukasz Guldon. Sporą dawkę wiedzy przekazali koleżankom i kolegom także sami uczniowie podczas przygotowanych przez siebie prezentacji sylwetek najsłynniejszych powstańców. Moderatorem spotkania była dr Grażyna Barwinek, wicedyrektorka SP im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach.
Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji projektu pn. „Lata nadziei i walki 1863/64. Chęciny pamiętają” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”. Projekt ma na celu upamiętnienie bohaterów powstania styczniowego na przykładzie „Pamiętników Ludomira Grzybowskiego Rok 1863” – powstańca styczniowego i mieszkańca Chęcin oraz opowiedzenie w ciekawy sposób młodzieży o historii powstania, a także zainspirowanie jej do samodzielnego poszukiwania i utrwalania od zapomnienia okruchów historii, szczególnie tej lokalnej. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, uroczyste obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Chęcinach odbędą się w formie cyklu ciekawych wydarzeń, w terminie od stycznia do maja 2023 roku.