Pompę pływającą Niagara 2 oraz ubranie specjalistyczne Top Fire otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Zajączkowie w ramach corocznej akcji Radia Kielce „Choinka pod choinkę”, któremu w tym roku partnerował także kielecki Caritas. Natomiast jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Rykoszyna pozyskała defibrylator.

Pompa pływająca i specjalistyczne ubranie trafiło do OSP w Zajączkowie

Uroczyste wręczenie sprzętu w sumie dla trzech ochotniczych straży pożarnych z diecezji kieleckiej, radomskiej i sandomierskiej miało miejsce w siedzibie Radia Kielce. Ochotniczą Straż Pożarną w Zajączkowie reprezentował Naczelnik Wojciech Piątek. – Cieszę się, że otrzymaliśmy dodatkowy sprzęt, który z pewnością będzie wykorzystywany w niesieniu pomocy – komentował Wojciech Piątek. Z kolei wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, podkreślił, że doposażanie jednostek straży jest konieczne, bo dzięki temu – gdy zachodzi potrzeba – pomoc jest na wysokim poziomie. – To piękny prezent dla jednostki – mówił gospodarz gminy.

Straż w Rykoszynie wzbogaciła się o defibrylator

Defibrylator doposaży samochód ratowniczo-gaśniczy jednostki OSP w Rykoszynie. Będzie wspomagał ratowników podczas działań ratowniczych, w których zaistnieje potrzeba jego użycia. Jak podkreślano podczas uroczystego przekazania sprzętu, defibrylacja jest zabiegiem medycznym polegającym na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii w celu przywrócenia prawidłowego rytmu pracy serca. Wykonana w ciągu trzech minut od zatrzymania krążenia pozwala na przeżycie w około 75% przypadków. Sprzęt został pozyskany przez druhów w ramach akcji prowadzonej przez samorząd starostwa powiatowego w Kielcach. – Defibrylatory są niezwykle pomocne w sytuacjach utraty przytomności i zatrzymania akcji serca – tłumaczy Jerzy Garbat, naczelnik OSP w Rykoszynie. – Druhowie z naszej jednostki już przeszli niezbędne szkolenia w tym zakresie. Ogromnie się cieszymy, że udało nam się pozyskać tak ważny sprzęt do ratowania życia – podkreśla prezes jednostki z Rykoszyna, Stanisław Górski. – Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców poprzez unowocześnianie i urozmaicanie sprzętu jednostek straży to ważna i potrzebna rzecz – podsumowuje wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Galeria