3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościNowy pomnik przyrody w Nadleśnictwie Daleszyce

Nowy pomnik przyrody w Nadleśnictwie Daleszyce

Zobacz

zdjecie: FB, Nadleśnictwo Daleszyce

Góra Kamień położona na terenie leśnictwa Trzemosna uzyskała status pomnika przyrody nieożywionej.

Pomnikami przyrody, w rozumieniu przepisów o ochronie przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami. – Mają one nie tylko duże znaczenie dla nauki, ale znacząco poprawiają estetykę krajobrazu, bo zwiększają jego różnorodność i podnoszą atrakcyjność.  Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa – tłumaczy Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Pomnikami przyrody bywają także aleje, głazy narzutowe i skałki, źródła i wywierzyska, wodospady, jary, jaskinie. Za pomnik przyrody mogą zostać także uznane niewielkie powierzchnie wymagające ochrony ze względu na występujące na nich szczególnie rzadkie i cenne z przyrodniczego punktu widzenia zespoły roślinne, np. torfowiska, murawy.

– Często w ten sposób chroni się stare okazałe drzewa i krzewy oraz formy geologiczne. Niejednokrotnie związane są one z określonymi wydarzeniami historycznymi lub wybitnymi postaciami – mówi leśniczy. – W naszym nadleśnictwie tak jest na przykład z Dębem Powstańców. Drzewo to prócz imponujących wymiarów ma również wymiar kulturowy i społeczny, według legend ko dębu spotykali się powstańcy styczniowi. Co roku, w rocznicę bitwy pod Hutą Szczeceńską przed wiekowym dębem odbywa się capstrzyk powstańczy z udziałem lokalnej społeczność – dodaje Paweł Kosin.

Status pomnika nadaje się po uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Oznacza to, że obiekt zyskuje dodatkową ochronę prawną, w szczególności przed zniszczeniem lub przekształceniem obszaru. Nie można wtedy wykonywać prac trwale zniekształcających rzeźbę terenu, zanieczyszczać gleby, ani wydobywać do celów gospodarczych skał, torfu czy skamieniałości. Możliwe są natomiast zabiegi pielęgnacyjno-zabezpieczające obiekt.

Nowy pomnik przyrody nieożywionej w Nadleśnictwie Daleszyce – Góra Kamień to najwyższy punkt w obszarze Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego.

– Góra Kamień jest warstwą skalną wychodzącą na powierzchnię ziemi. Nie tylko zachwyca widokiem, ale również stanowi wartość geologiczną ziemi daleszyckiej – mówi Paweł Kosin.

Do pomnika można dotrzeć rowerem albo pieszo. W miejscowości Trzemosna należy jechać rowerem lub iść prosto szlakiem Green Velo do leśnej drogi. Znajduje się on blisko wieży obserwacyjnej.

Czy warto zobaczyć górę Kamień? – Jak najbardziej. To piękne miejsce, otoczone ładnym starodrzewem – uważa rzecznik prasowy Nadleśnictwa Daleszyce.

Na terenie nadleśnictwa znajduje się łącznie osiem pomników przyrody ożywionej (m.in.: lipa szerokolistna w leśnictwie Łuczewnica, cis pospolity, grupa drzew- 3 dębów i sosny, dąb szypułkowy w leśnictwie Trzemosna) oraz pomnik przyrody nieożywionej (rumowisko skalne- gołoborze w leśnictwie Sieraków).

 

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy