Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w bibliotece w Samsonowie oraz jej filii w Zagnańsku zagościły na półkach nowości wydawnicze.
Zachęcając do czytania
Celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Pieniądze na zakup nowości wydawniczych ze środków ministerialnych co roku pozyskuje Gminna Biblioteka Publiczna w Samsonowie. W ramach dotacji zostały zakupione bardzo ciekawe nowości wydawnicze. Zachęcam do odwiedzenia bibliotek i zapoznania się z nimi, bo jak twierdził Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie” i ja się z nim w pełni zgadzam. Czytanie rozwija, redukuje stres, kształtuje wyobraźnię i kolejne zalety można wymieniać niemal bez końca. Jestem przekonany, że nowości, które dzięki projektowi zagościły w bibliotekach, będą dużą zachętą do tego, aby regularnie sięgać po książki – mówi Wojciech Ślefarski, wójt gminy Zagnańsk.
Nowości czytelnicze
Na bibliotecznych półkach znajduje się obecnie cały przekrój ciekawych książek. Są tu kryminały, thrillery, książki obyczajowe, popularnonaukowe oraz książeczki dla dzieci. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. – Chłodne, jesienne wieczory to doskonały moment na książkę. Zapraszamy na jesienny spacer do biblioteki w Samsonowie oraz filii bibliotecznej w Zagnańsku. Z pewnością stanie się on początkiem niezwykłej przygody, która ubarwi i ociepli te ponure dni – przekonuje zastępca dyrektora i kustosz Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie, Stella Ślefarska.
Łącznie zakupiono 193 nowości wydawnicze za kwotę 4 tysięcy 307 złotych. Nowe książki można wypożyczać już od połowy listopada. Wśród nich znalazły się między innymi książeczki dla najmłodszych, cieszące się coraz większą popularnością poradniki oraz serie: „Pamiętaj o mnie” A. Karpińskiej, „Duchy minionych lat” J. Jax, „Dziedzictwo” M. Skabary, a także kontynuacje: „Komisarz Eryk Deryło” M. Czornyja czy „Komisarz Forst” R. Mroza. Zakupiono też książki znanych i lubianych autorów: K. Hannah, J. Moyes, C. Hoover, S. Montefiore, M. Kordel, K. Michalak, L. Shukri, T. Gerritsen, M. Stachula, O. Rudnicka, B.A. Paris, R. Abbott i wiele innych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
fot. Katarzyna Korus i Karolina Michta