Programy multimedialne, modele, plansze edukacyjne, okulary VR, czy pisaki 3D – to tylko niektóre z nowoczesnych pomocy dydaktycznych, z których już korzystają uczniowie Szkoły Podstawowej w Micigoździe, a wszystko to w ramach projektu „Szkolna Akademia Przyszłości”. Dzięki nim dodatkowe zajęcia stają się nie tylko efektywne, ale i niezwykle angażujące. Uczniowie z ogromną chęcią uczestniczą w lekcjach, które łączą naukę z zabawą i doświadczeniem.
Projekt „Szkolna Akademia Przyszłości” rozpoczął się 1 września 2024 roku i potrwa do 31 maja 2026 roku. Jest realizowany w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, współfinansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Całkowita wartość projektu wynosi nieco ponad 794 tysiące złotych, z czego 715 tysięcy złotych to dofinansowanie unijne, a wkład własny gminy to 79 507,09 zł.
Jak podkreśla dyrektor szkoły Zenon Kobiec, dzięki projektowi uczniowie mogą uczestniczyć w szerokim wachlarzu zajęć dodatkowych, dostosowanych do ich potrzeb i zainteresowań. – W ramach Małej Akademii Przyszłości dla klas I-III organizujemy zajęcia logopedyczne, trening umiejętności społecznych, terapeutyczne z elementami integracji sensorycznej, zajęcia przyrodniczo-ekologiczne, matematyczne, a także naukowe – chemia i fizyka wśród najmłodszych. Dodatkowo prowadzimy zajęcia plastyczne, taneczne, sportowe oraz naukę języka migowego. Starsi uczniowie, w ramach Dużej Akademii Przyszłości, mogą uczestniczyć w zajęciach STEAM, językowych, ekonomicznych, a także w warsztatach pierwszej pomocy czy doradztwa zawodowego – wymienia dyrektor Zenon Kobiec.
Pod wrażeniem wyjątkowych zajęć i prawdziwych lekcji przyszłości jest burmistrz miasta i gminy Piekoszów, Teresa Jakubowska. – Ogromnie się cieszę, że tak wyjątkowy projekt jest realizowany w szkole w Micigoździe. To duża zasługa dyrektora placówki, który wykazuje się niezwykłą inicjatywą i przedsiębiorczością, a szkoła w Micigoździe jest prowadzona w sposób wzorcowy. Trzeba powiedzieć, że to także sukces całej kadry pedagogicznej, która z ogromnym zaangażowaniem prowadzi zajęcia dodatkowe, wkładając w nie mnóstwo serca. Atmosfera w tej placówce jest naprawdę wyjątkowa, co cieszy tym bardziej, że uczęszczają tu również uczniowie z niepełnosprawnościami. Nowoczesne pomoce naukowe, jakie udało się pozyskać, to technologia na najwyższym poziomie. To projekt, który realnie zmienia jakość edukacji. Gmina będzie nadal wspierać rozwój tej placówki – zapowiada burmistrz Teresa Jakubowska.
Sami uczniowie także nie kryją zachwytu nad nowymi możliwościami. – Najbardziej podobają nam się gogle VR. Możemy zwiedzać miejsca, do których nigdy byśmy nie dotarli, od głębin oceanu po przestrzeń kosmiczną. Możemy nawet zajrzeć do wnętrza pizzy albo warzyw – mówią zachwyceni uczniowie. – Uwielbiamy również zajęcia na basenie w Strawczynie, dodatkowy angielski i eksperymenty chemiczne, czy naukę o kosmosie. Wszystko to jest bardzo ciekawe – zapewniają zgodnie.
Projekt :Szkolna Akademia Przyszłości” obejmuje również wsparcie dla nauczycieli, którzy uczestniczą w kursach i szkoleniach podnoszących ich kompetencje zawodowe. Nowoczesne wyposażenie szkoły oraz innowacyjne metody nauczania przyczyniają się do wzrostu motywacji uczniów, pozwalają im lepiej poznać swoje predyspozycje, rozwijać pasje i zdobywać kompetencje przyszłości.
Efekty projektu już są widoczne. Uczniowie aktywnie angażują się w zajęcia, rozwijają swoje zdolności i odkrywają nowe zainteresowania. Wsparcie finansowe z Unii Europejskiej pozwoliło na stworzenie nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej, która będzie służyć uczniom jeszcze przez wiele lat.