Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie już mogą uczyć się obcych języków nowoczesnymi metodami. Władze gminy zakupiły do tego celu sprzęt komputerowy najwyższej jakości. Dwie profesjonalne multimedialne pracownie kosztowały nieco ponad 110 tysięcy złotych.
Dwie pracownie językowe, jakie powstały w piekoszowskiej szkole, w sumie zostały wyposażone w czterdzieści najwyższej klasy komputerów, dwa nauczycielskie komputery sterujące, dwie interaktywne tablice, a nawet w funkcjonalne i nowoczesne meble. – W nowoczesnej pracowni każdy uczeń ma własne stanowisko wyposażone w komputery, słuchawki oraz wbudowane mikrofony. Wszystko to wspomaga koncentrację uczniów, uatrakcyjnia naukę języków obcych, zwiększa umiejętności językowe, a szczególnie fonetykę. Pracownia umożliwia oczywiście głośny trening wymowy i przełamuje opór do wypowiadania się ucznia, a dzięki stanowiskom ułożonym w podkowę umożliwia również indywidualny kontakt nauczyciela języka obcego z uczniem i utrzymanie kontaktu wzrokowego z całą klasą – wymienia dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie, Krzysztof Stępniewski.
Szybciej przyswajają wiedzę
Radości z nowoczesnych sal komputerowych przeznaczonych do nauki języków obcych nie kryją sami uczniowie. – Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i specjalnemu oprogramowaniu dużo łatwiej zapamiętać materiał – zgodnie przyznają uczniowie piekoszowskiej szkoły, a ich słowa potwierdzają również nauczyciele, którzy także dostrzegają zalety i wszechstronne korzyści laboratorium językowego. – Pracownie pozwalają nam na większą efektywność nauczania, skuteczne doskonalenie wymowy oraz umiejętności rozumienia ze słuchu. Usprawniły także zarówno pracę indywidualną uczniów, jak i pracę w grupach. Widzimy zdecydowaną różnicę w przyswajaniu materiału. Świat idzie do przodu i faktem jest, że w dzisiejszych czasach uczniowie szybciej chłoną wiedzę z komputerów niż z książek. Cieszę się, że dzięki władzom gminy, możemy iść z postępem. Sprzęt mamy najwyższej klasy, a efekty powstania pracowni językowych już widzimy u naszych uczniów – potwierdza jedna z nauczycielek języka angielskiego, Iwona Zalewska-Lech. – Zajęcia w pracowni językowej umożliwiają nam lepszą komunikację. Nie boimy się rozmawiać po angielsku. Powoli zaczynamy posługiwać się tym językiem niemalże jak językiem ojczystym – mówi Kamil Kumański. – Nasza szkoła bierze udział w programie Erasmus, często wyjeżdżamy do innych krajów, w których musimy umieć porozumieć się w języku angielskim. Poznaliśmy wielu znajomych, z którymi cały czas utrzymujemy kontakt za pomocą skype`a. Umiejętność posługiwania się językiem obcym to dzisiaj podstawa – zaznacza uczennica, Kinga Zapała.
Przełom w nauce języków obcych
Nie ulega wątpliwości, że specjalne oprogramowanie, zaawansowana technologia cyfrowa oraz nowoczesne rozwiązania stanowią przełom w nauce języków obcych. – Nowe pracownie językowe to inwestycja w umiejętności językowe naszych uczniów – podkreśla wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, który nie krył radości z zachwytu młodzieży możliwościami nauki w pracowni. – Utwierdza nas to w przekonaniu, że wzbogaciliśmy naszych uczniów o nową motywację do nauki języków. Umiejętności językowe zdecydowanie pomogą im w przyszłości rozwijać pasje, realizować marzenia, poszerzać horyzonty i wyznaczać śmiałe cele. Zdecydowanie stawiamy na naukę i rozwój naszych uczniów, chcąc im zapewnić jak najlepsze warunki. Pamiętamy jednak przy tym, że do osiągnięcia sukcesu nie wystarczy sam talent i zaangażowanie nauczycieli. Potrzeba też odpowiednio wyposażonych pracowni szkolnych, co postanowiliśmy w pierwszej kolejności zapewnić uczniom piekoszowskiej szkoły, która jest największą placówką oświatową na terenie naszej gminy. Szkoła ta chce także uruchomić od przyszłego roku szkolnego nauczanie dwujęzyczne. Pracownie idealnie wpisują się w te plany rozwojowe – przekonuje wójt, Zbigniew Piątek. – Doposażając nasze placówki szkolne chcemy sprawić, aby nasi uczniowie już na starcie byli na pozycji wygranej. Nie mamy się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie. Zapewniamy wysoki poziom nauczania – dodaje wójt, Zbigniew Piątek i już zapowiada stworzenie podobnych nowoczesnych pracowni językowych w kolejnych placówkach szkolnych na terenie gminy. – Sukcesywnie będziemy chcieli wyposażyć w takie pracownie również pozostałe szkoły. W chwili obecnej szukamy możliwości dofinansowania na ten cel ze środków zewnętrznych – zapewnia gospodarz gminy.