Certyfikaty Europass i nagrody dla zwycięzców konkursu filmowego pt. „Nowa jakość kształcenia w powiatowych szkołach” wręczono podczas konferencji podsumowującej projekt pt. „Wsparcie rozwoju szkół poprzez doskonalenie nauczycieli”.
– Jesteśmy samorządem, któremu zależy na rozwoju kadry pracowniczej i wprowadzaniu nowości technologicznych, które pomagają w pracy – mówił Michał Godowski, starosta kielecki.
Na początku 2017 roku grupa 16 nauczycieli z 3 powiatowych szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyła w kursach metodycznych: „Nowe techniki nauczania”, „Innowacyjne technologie stosowane w procesie nauczania na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej”, które były częścią projektu. Trzech nauczycieli z Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie, pięciu nauczycieli z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach oraz ośmiu z Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie przebywało w miejscowości Portsmouth w Wielkiej Brytanii, by zapoznać się z tamtejszymi dobrymi praktykami w zakresie edukacji.
– Głównym celem projektu „Wsparcie rozwoju szkół poprzez doskonalenie nauczycieli” było podniesienie wiedzy uczestników wymiany w zakresie stosowania nowych technik nauczania przedmiotów językowych i tzw. „ścisłych” oraz stosowania innowacyjnych technologii w procesie nauczania. – informowała Teresa Dzik, kierownik Zespołu ds. Edukacji. – Działania te miały przyczynić się do częstszego stosowania przez nauczycieli cyfrowych narzędzi edukacyjnych.
Pedagodzy, którzy uczestniczyli w projekcie odebrali podczas spotkania europejski certyfikat Europass – Mobilność. Dokument ten potwierdza nabyte przez uczestników umiejętności przez Krajowe Centrum Europass. Ma ona na celu poświadczenie umiejętności zawodowych i kompetencji w sposób czytelny i przejrzysty we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Potwierdza uczestnictwo w zajęciach warsztatowych w innym kraju europejskim, w ramach zorganizowanego wyjazdu, określanego mianem europejskiej ścieżki kształcenia.
Certyfikat Europass otrzymali: Wioleta Duda, Agnieszka Łapka, Magdalena Matus (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie), Izabela Banasik, Edyta Baran, Aneta Jędrycha, Anita Michalska, Magdalena Wodecka (Powiatowy Zespół Szkół w Chęcinach), Izabela Banasik, Edyta Baran, Aneta Jędrycha, Anita Michalska, Magdalena Wodecka ,Danuta Kotwica, Cezariusz Najmrodzki, Wioleta Stachura, Magdalena Rowińska, Beata Przepióra, Katarzyna Sarnat, Agnieszka Sitek, Artur Węgliński (Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie).
Zmiany w nauczaniu oczami uczniów
O tym, jakie zmiany zaszły w szkołach dzięki realizacji projektu mogliśmy się przekonać oglądając filmy konkursowe.
– Produktem, który w sposób wizualny przedstawia zmiany, które zaszły w szkołach w trakcie realizacji projektu są filmy nakręcone przez młodzież szkół zaangażowanych w jego realizację. Konkurs pt. „Nowa jakość kształcenia w powiatowych szkołach” został ogłoszony w ramach realizowanego projektu, a jego głównym celem było upowszechnianie rezultatów projektu i wyłonienie filmów, które w najbardziej czytelny sposób zaprezentują efekty projektu dodała Beata Mazur, koordynator projektu.
Na konkurs wpłynęło 6 filmów o długości nie przekraczającej 5 minut. Jury oceniając filmy wzięło pod uwagę – walory estetyczne i promocyjne przekazu, jakość techniczną, oryginalność przekazu i wydźwięk emocjonalny filmu.
– Uczniowie w bardzo ciekawy sposób pokazali zmiany, jakie zaszły w nauczaniu dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Nie łatwo było wybrać ten najlepszy film. Młodzież z naszych szkół jest bardzo kreatywna – dodał starosta, który przewodniczył komisji konkursowej.
Nagrody otrzymali:
I miejsce – Krystian Pasiński, Klaudia Smolarczyk i Piotr Karendał (uczniowie
z Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie) – film pt. „To mój pałac”,
II miejsce – Sandra Goraj, Kamil Borowski i Damian Popiel (uczniowie
z Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie) – film pt. „Z tradycji w przyszłość”,
III miejsce – Bartosz Kozera, Arkadiusz Telka i Wiktoria Świderska (uczniowie
z Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie) – „Innowacyjne metody nauczania”.
Wyróżnienia:
– Filip Góral, Mateusz Ziara i Krystian Dziurzyński (uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach) – „Szkoła przyszłości”,
– Cezary Puchała, Jakub Terelak i Konrad Wrona (uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach) – „Łokietek uczy (się) nowocześnie”,
– Jakub Kędzierski i Patryk Rybak (uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach) – „Od pacholęcia do absolwenta”.
– Chcieliśmy pokazać jak kiedyś wyglądało nauczanie w szkole, a jak teraz, kiedy nauczyciele maja do dyspozycji multimedialne pomoce dydaktyczne – mówili Cezary Puchała, Jakub Terelak i Konrad Wrona z Chęcin.
Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego wartość to 54 720 euro (228 877,34 zł).