3.5 C
Kielce
poniedziałek, 14 lipca, 2025
Strona głównaKulturaNowoczesne Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie

Nowoczesne Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie

Zobacz

Gmina Piekoszów wzbogaciła się o nowy obiekt – w Zajączkowie powstało Centrum Kultury i Bezpieczeństwa, w którym  siedzibę znajdzie biblioteka oraz strażnica miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.  W otwarciu i poświęceniu nowej placówki uczestniczyła Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Mieszkańcy Zajączkowa mają  powód do dumy – nowoczesny, ładny architektonicznie budynek Centrum Kultury i Bezpieczeństwa już stał się wizytówką ich miejscowości. A zdaniem gości zaproszonych na otwarcie i poświęcenie nowego obiektu, dla ponad tysiąca mieszkańców tej dużej wsi w gminie Piekoszów stanie się też miejscem, w którym będą mogli realizować swoje pasje, wypożyczyć książkę, a także organizować kulturalne wydarzenia i spotkania dla społeczności wiejskiej.

Cieszą się też miejscowi strażacy ochotnicy, którzy wraz z oddaniem do użytku budynku, zyskali nową siedzibę dla  OSP.  W nowoczesnym obiekcie oprócz przestronnego garażu dla samochodów bojowych, znalazło się miejsce na salę konferencyjną, kuchnię, sanitariaty i szatnie. Druhowie z OSP Zajączków o nową remizę prosili od wielu lat. Teraz bardzo dobre warunki do rozwijania działalności zyskała i dorosła OSP, i składająca się z trzydziestu nastolatków Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Kolejnym celem dla druhów-ochotników z Zajączkowa jest nowy wóz bojowy, który zastąpi wysłużonego „Stara”.

– Dla mnie to szczególna radość, że w imieniu Zarządu Województwa Świętokrzyskiego mogę uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu – mówiła podczas otwarcia Centrum Kultury i Bezpieczeństwa Renata Janik, marszałek województwa. – Wyjątkowym wydarzeniu, bo gdy pytałam pana Sołtysa, jak długo czekał na to miejsce – remizę i bibliotekę –  usłyszałam odpowiedź „praktycznie chyba od dziecka”.  To dzień wyjątkowy dla całej społeczności Zajączkowa. Dziękuję Pani Burmistrz i całej Radzie Miasta i Gminy Piekoszów za pozyskanie zewnętrznych środków, które uzupełniły fundusze samorządowe i pozwoliły na przeprowadzenie tej inwestycji. Jestem przekonana, że to miejsce będzie tętniło życiem, że druhowie, którzy są z nami zawsze, gdy jest taka potrzeba – pożar, powódź, wypadek drogowy, ale też uroczystości patriotyczne czy religijne – bardzo dobrze spożytkują to miejsce. Przywiozłam Wam dwa prezenty – jeden to Święty Florian, drugi – herb województwa, żebyście pamiętali, że samorząd województwa jest,  czuwa i otacza Was opieką. Życzę Państwu, żeby ten nowy wóz strażacki, na który czekacie, niedługo do Zajączkowa dotarł.

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa swoje miejsce znajdą działające w miejscowości stowarzyszania, tu także swoją siedzibę ma filia gminnej biblioteki publicznej w Piekoszowie. Wszystko po to, by mieszkańcy miejscowości mieli łatwiejszy dostęp do zasobów bibliotecznych oraz różnego typu wydarzeń kulturalnych, odbywających się w nowym Centrum Kultury i Bezpieczeństwa. Już w dniu otwarcia najmłodsi mieszkańcy Zajączkowa mogli obejrzeć dwa spektakle przygotowane przez teatr dla dzieci MASKA.

– Zajączków to duża miejscowość. Jej mieszkańcy z pewnością zasługują  na taki nowoczesny obiekt, w którym będą mogli realizować swoje pasje i uczestniczyć w życiu kulturalnym gminy – podkreśla Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

– Jestem przekonana, że ten budynek zostanie właściwie wykorzystany przez mieszkańców – podkreśla Teresa Jakubowska, burmistrz Piekoszowa. –  Powinniście być Państwo dumni, że taki obiekt powstał na terenie Zajączkowa. Zadanie zostało współfinansowane z rządowego Funduszu Rozwoju Inwestycji Lokalnych. Będzie Państwo mieli piękną bibliotekę, gdzie będą odbywać się różnego rodzaju uroczystości, wydarzenia. Zrobimy wszystko, by to miejsce tętniło życiem.

Budynek jest wyposażony w pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną. Pozwoli to obniżyć koszty jego użytkowania, a także spełnić wyśrubowane normy ekologiczne. Koszt całej inwestycji wyniósł prawie 5 milionów 200 tysięcy złotych, z czego 3 mln 119 tys. zł pochodziło z rządowego Funduszu Rozwoju Inwestycji Lokalnych, a resztę dołożył samorząd gminny.

W dzisiejszej uroczystości licznie uczestniczyli strażacy z terenu gminy i z samego Zajączkowa, mieszkańcy miejscowości, a także senator RP Krzysztof Słoń, wicewojewoda Michał Skotnicki oraz przedstawiciele miejskiej i wojewódzkiej komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy