3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaNowoczesne Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie

Nowoczesne Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie

Zobacz

Gmina Piekoszów wzbogaciła się o nowy obiekt – w Zajączkowie powstało Centrum Kultury i Bezpieczeństwa, w którym  siedzibę znajdzie biblioteka oraz strażnica miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.  W otwarciu i poświęceniu nowej placówki uczestniczyła Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Mieszkańcy Zajączkowa mają  powód do dumy – nowoczesny, ładny architektonicznie budynek Centrum Kultury i Bezpieczeństwa już stał się wizytówką ich miejscowości. A zdaniem gości zaproszonych na otwarcie i poświęcenie nowego obiektu, dla ponad tysiąca mieszkańców tej dużej wsi w gminie Piekoszów stanie się też miejscem, w którym będą mogli realizować swoje pasje, wypożyczyć książkę, a także organizować kulturalne wydarzenia i spotkania dla społeczności wiejskiej.

Cieszą się też miejscowi strażacy ochotnicy, którzy wraz z oddaniem do użytku budynku, zyskali nową siedzibę dla  OSP.  W nowoczesnym obiekcie oprócz przestronnego garażu dla samochodów bojowych, znalazło się miejsce na salę konferencyjną, kuchnię, sanitariaty i szatnie. Druhowie z OSP Zajączków o nową remizę prosili od wielu lat. Teraz bardzo dobre warunki do rozwijania działalności zyskała i dorosła OSP, i składająca się z trzydziestu nastolatków Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Kolejnym celem dla druhów-ochotników z Zajączkowa jest nowy wóz bojowy, który zastąpi wysłużonego „Stara”.

– Dla mnie to szczególna radość, że w imieniu Zarządu Województwa Świętokrzyskiego mogę uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu – mówiła podczas otwarcia Centrum Kultury i Bezpieczeństwa Renata Janik, marszałek województwa. – Wyjątkowym wydarzeniu, bo gdy pytałam pana Sołtysa, jak długo czekał na to miejsce – remizę i bibliotekę –  usłyszałam odpowiedź „praktycznie chyba od dziecka”.  To dzień wyjątkowy dla całej społeczności Zajączkowa. Dziękuję Pani Burmistrz i całej Radzie Miasta i Gminy Piekoszów za pozyskanie zewnętrznych środków, które uzupełniły fundusze samorządowe i pozwoliły na przeprowadzenie tej inwestycji. Jestem przekonana, że to miejsce będzie tętniło życiem, że druhowie, którzy są z nami zawsze, gdy jest taka potrzeba – pożar, powódź, wypadek drogowy, ale też uroczystości patriotyczne czy religijne – bardzo dobrze spożytkują to miejsce. Przywiozłam Wam dwa prezenty – jeden to Święty Florian, drugi – herb województwa, żebyście pamiętali, że samorząd województwa jest,  czuwa i otacza Was opieką. Życzę Państwu, żeby ten nowy wóz strażacki, na który czekacie, niedługo do Zajączkowa dotarł.

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa swoje miejsce znajdą działające w miejscowości stowarzyszania, tu także swoją siedzibę ma filia gminnej biblioteki publicznej w Piekoszowie. Wszystko po to, by mieszkańcy miejscowości mieli łatwiejszy dostęp do zasobów bibliotecznych oraz różnego typu wydarzeń kulturalnych, odbywających się w nowym Centrum Kultury i Bezpieczeństwa. Już w dniu otwarcia najmłodsi mieszkańcy Zajączkowa mogli obejrzeć dwa spektakle przygotowane przez teatr dla dzieci MASKA.

– Zajączków to duża miejscowość. Jej mieszkańcy z pewnością zasługują  na taki nowoczesny obiekt, w którym będą mogli realizować swoje pasje i uczestniczyć w życiu kulturalnym gminy – podkreśla Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

– Jestem przekonana, że ten budynek zostanie właściwie wykorzystany przez mieszkańców – podkreśla Teresa Jakubowska, burmistrz Piekoszowa. –  Powinniście być Państwo dumni, że taki obiekt powstał na terenie Zajączkowa. Zadanie zostało współfinansowane z rządowego Funduszu Rozwoju Inwestycji Lokalnych. Będzie Państwo mieli piękną bibliotekę, gdzie będą odbywać się różnego rodzaju uroczystości, wydarzenia. Zrobimy wszystko, by to miejsce tętniło życiem.

Budynek jest wyposażony w pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną. Pozwoli to obniżyć koszty jego użytkowania, a także spełnić wyśrubowane normy ekologiczne. Koszt całej inwestycji wyniósł prawie 5 milionów 200 tysięcy złotych, z czego 3 mln 119 tys. zł pochodziło z rządowego Funduszu Rozwoju Inwestycji Lokalnych, a resztę dołożył samorząd gminny.

W dzisiejszej uroczystości licznie uczestniczyli strażacy z terenu gminy i z samego Zajączkowa, mieszkańcy miejscowości, a także senator RP Krzysztof Słoń, wicewojewoda Michał Skotnicki oraz przedstawiciele miejskiej i wojewódzkiej komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Galeria

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy