3.5 C
Kielce
poniedziałek, 4 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościNowoczesna sztuczna inteligencja w diagnostyce nowotworów

Nowoczesna sztuczna inteligencja w diagnostyce nowotworów

Zobacz

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii gościli wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek i wiceminister sportu Anna Krupka. W obecności ministrów i wicemarszałków: Renaty Janik oraz Marka Bogusławskiego, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii prof. Stanisław Góźdź podpisał umowę o współpracy z dr Jarosławem Protasiewiczem, dyrektorem Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. Umowa pozwoli na wykorzystywanie nowinek technologicznych i sztucznej inteligencji w procesach diagnozy i leczenia chorób onkologicznych.

– To znakomity dzień dla rozwoju naszego ośrodka i dla wszystkich pacjentów – przyznał prof. Stanisław Góźdź. – Dzięki nawiązanej współpracy, ogrom dostępnych informacji, które pojawiają się w diagnostyce m.in. białaczek, będziemy mogli weryfikować, porządkować, systematyzować, by w sposób przystępny, efektywnie mogły one zostać wykorzystane do właściwego zdiagnozowania przypadku i oczywiście wdrożenia odpowiedniego, skutecznego procesu leczenia.

– Dzisiejsza medycyna nie może być oderwana od nowoczesnej technologii, od wysokiego poziomu nauki, jej osiągnięć. To dzięki wykorzystaniu wiedzy, nowinek technologicznych, dzięki współpracy naukowców i inżynierów, fizyków i biologów ze specjalistami z zakresu ochrony zdrowia rozwija się medycyna – podkreślał wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek. – Mamy tu do czynienia z olbrzymią ilością przetwarzanych danych, na zarządzanie którymi nie wystarczą proste narzędzia. Dlatego też sięgamy po sztuczną inteligencję, by z posiadanych danych jak najlepiej skorzystać. Później zgromadzone dane poddane są oczywiście ludzkiej, krytycznej ocenie specjalisty, diagnosty, by odpowiednio je weryfikować, wdrożyć leczenie, pomóc choremu – dodał minister Murdzek.

– Cieszy nas bardzo możliwość rozwijania Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, wykorzystywania w procesie rozpoznawania chorób i ich leczenia najnowszych osiągnięć technicznych i systemów, dających szeroki i szybki dostęp osobom chorym do leczenia – powiedziała wicemarszałek Renata Janik.

Ośrodek Przetwarzania Informacji to jednostka działająca w obszarze badawczo-rozwojowym. Tworzy systemy informatyczne i oprogramowanie, umożliwiając gromadzenie informacji, ich weryfikację, analizę i wizualizację.

– W wyniku podpisanej umowy wspólnie z ŚCO przystąpimy do projektu, mającego na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do diagnozowania nowotworów – powiedział dr Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. – Mam nadzieję, że uda nam się zwiększyć dostępność do diagnostyki nowotworów chorym, pozwolić na szybsze leczenie, a opracowane rozwiązania zostaną wdrożone i zastosowane w innych ośrodkach badawczych w Polsce – dodał.

– Wierzę, że podjęta współpraca przedstawicieli środowiska naukowego i medycznego w wymierny sposób przełoży się zwiększenie dostępności do leczenia naszych pacjentów, będzie korzystna dla mieszkańców województwa – powiedział wicemarszałek Marek Bogusławski.

W spotkaniu w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wzięli udział także m.in. prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak oraz dr hab. n. med. Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO.

Galeria

Aktualności

Nowi Sołtysi miasta i gminy Piekoszów rozpoczynają kadencję. Są gotowi do działania i deklarują współpracę

Podczas ostatniego posiedzenia sesji Rady Miejskiej w Piekoszowie nowo wybrani sołtysi miasta i gminy Piekoszów zostali oficjalnie powitani i...

Polecamy