3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościNowoczesna Biblioteka w Samsonowie na miarę naszych czasów. Bogaty księgozbiór i nowatorskie...

Nowoczesna Biblioteka w Samsonowie na miarę naszych czasów. Bogaty księgozbiór i nowatorskie rozwiązania!

Zobacz

Ciągły zakup książek i audiobooków, bogata prenumerata gazet i czasopism, zwiększenie ilości zatrudnionej kadry, a co za tym idzie wydłużenie godzin otwarcia biblioteki, możliwość atrakcyjnego wyeksponowania zbiorów w nowym lokalu, przestronna część wypożyczalni dla dorosłych, zaangażowanie w różnorodne programy promocji czytelnictwa oraz organizacja wydarzeń własnych – te składowe sprawiają, że Gminna Biblioteka Publiczna w Samsonowie zyskuje rzeszę nowych czytelników. Odwiedzają ją nie tylko miejscowi miłośnicy książek, ale nawet osoby z pobliskich Kielc.

Bogate zbiory, nowi czytelnicy

Biblioteka w Samsonowie posiada obecnie 41 tysięcy 437 książek i 915 audiobooków. Do końca minionego roku prenumerowano 21 czasopism, w tym trzy w formie elektronicznej z dostępem online. – Rok 2020 był rekordowy pod względem środków finansowych przeznaczonych na zakup nowości wydawniczych. Powodem tego była możliwość otrzymania na ten cel ponad 20-tysięcznej dotacji ministerialnej, której wysokość jest proporcjonalna do wysokości wkładu własnego wydanego z budżetu biblioteki – informuje Anna Kapciak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie.

Prężne pozyskiwanie dofinansowań zewnętrznych na rozszerzanie księgozbioru powoduje, że czytelników w bibliotece wciąż przybywa. W 2020 roku zakupiono 2 tysiące 587 woluminów i 209 audiobooków. Dzięki temu nowe karty biblioteczne zakładają tu nawet osoby z Kielc, twierdząc, że wybór książek o różnej tematyce jest znakomity. W sumie w 2020 roku odnotowano 1587 czytelników i 34 tysiące 394 wypożyczeń. W wolnym od epidemii 2019 roku cieszyliśmy się jeszcze większym, rekordowym zainteresowaniem: z wypożyczalni skorzystało 1647 czytelników, którym udostępniliśmy prawie 40 tysięcy zbiorów – podkreśla dyrektor Anna Kapciak. – Zakupu zbiorów dokonujemy zgodnie z kryteriami Certyfikatu Biblioteka+, w ramach którego uwzględniliśmy literaturę dla dzieci oraz popularnonaukową. Nie zapomnieliśmy także o seniorach. W ubiegłym roku zakupiliśmy 49 tytułów książek z dużą czcionką, specjalnie drukowanych na zamówienie biblioteki. Staramy się też na bieżąco uzupełniać już posiadane serie książek. Bierzemy pod uwagę również propozycje czytelników, które można zgłaszać bibliotekarzowi. W ubiegłym roku największą popularnością cieszyły się: „Trzy zimy” naszej rodowitej autorki Magdaleny Kopeć, książki Krystyny Mirek, Crisa Cartera, Gabrieli Gargaś, Roberta Małeckiego, Kristin Hannah, Maksymiliana Czornyja, Lucindy Riley, Olgi Tokarczuk, B.A. Paris, Jojo Moyes – wymienia dyrektor Anna Kapciak.

Warto dodać, że wśród czytelników biblioteki w Samsonowie jest wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski, radni Rady Gminy. Chętnie inicjatywy Biblioteki wspierają także wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, starosta kielecki Mirosław Gębski, czy też prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz oraz prezes Banku Spółdzielczego w Samsonowie Józef Florek. – Narodowe Czytanie wsparli wspólnie z Biblioteką senator Krzysztof Słoń czy dyrektor WBP w Kielcach Andrzej Dąbrowski. Nie odmawiają zaangażowania w promocję czytelnictwa również społecznicy działający na terenie naszej oraz sąsiadujących gmin. Ponad 10-letnia działalność Dyskusyjnych Klubów Książki niezwykle wzbogaca czytelnicze tradycje mieszkańców gminy Zagnańsk. W DKK dla dzieci i młodzieży wychowujemy już kolejne pokolenia małych klubowiczów – podkreśla dyrektor Anna Kapciak.

Nowatorskie rozwiązania w trudnym czasie pandemii

W 2020 roku biblioteka w Samsonowie odnotowała 8-procentowy wzrost wypożyczeń wśród audiobooków, a 13-procentowy spadek wypożyczeń książek w tradycyjnej formie. Miało to związek z pandemią i wprowadzonym rozporządzeniem przez Radę Ministrów, które nakazało całkowite zamknięcie bibliotek od 12 marca do 4 maja oraz od 6 listopada do 29 listopada. Od 8 maja do końca roku pracowano bez wolnego dostępu do półek, a książki podawał bibliotekarz. – Czytelnicy cenią sobie możliwość wypożyczania zbiorów bibliotecznych. Świadczy o tym chociażby sytuacja, kiedy z końcem października 2020 roku ogłosiliśmy, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Biblioteki Narodowej, że musimy drugi raz zawiesić udostępnianie książek. W wyniku tego w dniach 5-6 listopada odnotowaliśmy rekord wypożyczeń. Zgłosiło się do nas 112 czytelników, dokonujących 436 wypożyczeń, kolejnego dnia było 169 czytelników i 648 wypożyczeń – podkreśla dyrektor Anna Kapciak.

Biblioteka w Samsonowie działa w systemie bibliotecznym MAK+, który umożliwia czytelnikom dostęp do katalogu on-line: przeglądania elektronicznej bazy zbiorów biblioteki gminnej i filii w Zagnańsku. Jest to możliwe na stronie: szukamksiążki.pl. – W ubiegłym roku wprowadziliśmy usługę samodzielnego przedłużania przez czytelników terminu zwrotu niezarezerwowanych książek. Po zarejestrowaniu się na stronie www.szukamksiążki.pl czytelnicy mogą także rezerwować książki na okres 7 dni. Usługa ta cieszy się coraz większą popularnością. Rezerwacji i przedłużania terminu zwrotu dokonują także bibliotekarze na prośbę czytelników skierowaną osobiście, telefonicznie, mailowo lub poprzez FB – mówi dyrektor Anna Kapciak.

Wygodny budynek przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych

Co ważne, od stycznia 2016 roku biblioteka znajduje się w nowym budynku, posiadającym własny parking oraz część rekreacyjną do spotkań na świeżym powietrzu. Jej obecna siedziba to ponad 400 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, przestronna wypożyczalnia, przeszklona czytelnia czasopism, zewnętrzna wrzutnia książek umożliwiająca ich zwrot w dogodnym dla czytelników czasie, dostęp dla osób niepełnosprawnych z windą oraz odpowiednim wejściem, a także dostosowanymi sanitariatami. Na piętrze znajduje się sala zabaw dla dzieci z małą sceną, telewizorem oraz osobnymi sanitariatami dla najmłodszych użytkowników. Jest tu również sala informatyczna, pomieszczenia biurowe i gospodarcze dla pracowników oraz osobne sanitariaty. Całość wyposażono w nowoczesne umeblowanie: kanapy, kolorowe mebelki i pufy dla dzieci, meble biurowe i ogrodowe, gabloty i stelaże do ekspozycji wystaw, krzesła konferencyjne i regały biblioteczne. Jest tu także nowoczesna lada biblioteczna.

Warto podkreślić, że już od 14 stycznia 2021 roku czytelnicy ponownie mają wolny dostęp do półek.

Galeria

Aktualności

Kolejni nieodpowiedzialni kierujący wyeliminowani z ruchu

Po raz kolejny zwracamy się z apelem do mieszkańców naszego powiatu, a przede wszystkim do kierowców. Pamiętajmy! Każdy...

Polecamy