3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościW Nowinach powstanie nowa kotłownia

W Nowinach powstanie nowa kotłownia

Zobacz

Gmina Sitkówka-Nowiny zawarła umowę na rozbudowę i przebudowę kotłowni CO w Osiedlu Nowiny. Wykonawcą inwestycji zostało Przedsiębiorstwo Budowlane Rystal-BUD z Kielc.

Do ogłoszonego przetargu na „Rozbudowę i przebudowę kotłowni CO w Osiedlu Nowiny” zgłosiły się dwie firmy oraz jedno konsorcjum. Najtańsza i spełniająca jednocześnie wszystkie kryteria okazała się oferta Przedsiębiorstwa Budowlanego Rystal-BUD z Kielc na kwotę 7.480.000 zł brutto. Termin realizacji zadania upływa 3 listopada 2017 r., jednak piec na pellet i jeden z kotłów węglowych zostaną uruchomione już we wrześniu, natomiast drugi kocioł węglowy z początkiem listopada – tak, by zapewnić mieszkańcom rozpoczęcie sezonu grzewczego już z nową kotłownią.

Obecnie funkcjonującą kotłownię wybudowano na początku lat 60-tych XX wieku. Dysponuje sześcioma kotłami, z czego cztery są czynne – są to urządzenia z lat 1976, 1978 i 1987 roku. Aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla mieszkańców w ciągu, ostatnich dwóch lat podejmowane były prace doraźne, jednak były one niewystarczające do dalszego działania kotłowni. W rzeczywistości kotłownia powinna zostać zmodernizowana już 8-10 lat temu.

Obecny projekt został opracowany w ubiegłym roku. W wyniku konsultacji z mieszkańcami i realizacji ich oczekiwań nowa kotłownia będzie kotłownią węglową o mocy grzewczej wynoszącej 4,5 MW (2 kotły węglowe o mocy po 1,6 MW oraz 1 kocioł pelletowy o mocy 1,3 MW). Pozwoli to na zaspokojenie potrzeb grzewczych istniejących budynków ogrzewanych poprzez istniejącą kotłownię osiedlową, której sprawność wytwarzania ciepła jest na bardzo niskim poziomie (poniżej 50%). Projektowana moc kotłowni przewiduje również zapas umożliwiający ogrzanie nowobudowanych obiektów na Osiedlu Nowiny. W celu zapewnienia odpowiedniej emisji spalin dla kotłów węglowych przewidziana została nowoczesna, dwustopniowa instalacja odpylająca. Instalacja odpylania zapewni:

  • emisję pyłu na poziomie poniżej 100 mg/Nm3 spalin (przy zawartości 6% tlenu w gazach odlotowych),
  • emisję dwutlenku siarki poniżej 1500 mg/m3u (przy zawartości 6% tlenu w gazach odlotowych),
  • emisję tlenków azotu poniżej 400 mg/m3u (przy zawartości 6% tlenu w gazach odlotowych).

Parametry projektowanej instalacji odpylania zapewniają poziom emisji poniżej granicznych wartości wyznaczonych przez Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów. W przypadku zaostrzenia norm dotyczących limitów emisyjnych projektowany system może być doposażony w przyszłości w odpowiednie elementy, umożliwiające spełnienie nowych standardów.

Urządzenia kotłowni będą sterowane za pomocą sterowników elektronicznych zintegrowanych z siecią komputerową, co pozwoli na ciągły podgląd parametrów pracy zarówno z poziomu pomieszczenia sterowniczego jak i zdalnie z dowolnego miejsca. Dodatkowo rozwiązanie to pozwoli na archiwizowanie danych, automatyczne podawanie paliwa w zależności od zewnętrznych warunków temperaturowych oraz zminimalizuje czynnik ludzki, co spowoduje wzrost niezawodności całego systemu grzewczego.

Projektowana kotłownia węglowo-pelletowa będzie wyposażona w urządzenia o wysokiej sprawności, które pozwolą zapewnić poziom emisji zgodny z najnowszymi standardami. Nowoczesne urządzenia o wysokiej sprawności pozwolą zminimalizować wpływ kotłowni na jakość powietrza w jej obrębie, pozwalając jednocześnie na ekonomiczne eksploatowanie w stosunku np. do kotłowni gazowej. Nowoprojektowana kotłownia pozwoli również znacząco zwiększyć sprawność wytwarzanego ciepła w stosunku do istniejącego przestarzałego obiektu.

Aktualności

Nie zatrzymał się na znaku „STOP”, zatrzymali go dzielnicowi!

W poniedziałkowy wieczór, na jednym ze skrzyżowań w gminie Strawczyn, miejscowi dzielnicowi zauważyli pojazd marki Toyota, którego kierujący nie...

Polecamy