W Mniowie i Masłowie – od dzisiaj w tych dwóch gminach powiat utworzył nowe punkty nieodpłatnej pomocy prawnej.

Porozumienie w sprawie utworzenia punktów podpisali dzisiaj starosta kielecki Mirosław Gębski, wicestarosta Tomasz Pleban oraz wójtowie –Tomasz Lato wójt gminy Masłów i Piotr Wilczak, wójt gminy Mniów.

– Ze względu na to, że niewiele osób korzystało z punktu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach, postanowiliśmy przenieść punkty do dwóch gmin, do Masłowa i Mniowa – mówi starosta. Jak dodaje, w powiecie kieleckim obecnie działa 8 takich punktów, w których można skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej.

Jak podkreślił Tomasz Lato, pomysł zlokalizowania punktu w gminie to strzał w dziesiątkę. – Już pierwszego mieszkańcy gminy chętnie korzystali z bezpłatnych porad prawnych – stwierdził wójt.


Także Piotr Wilczak zauważy, że każde udogodnienie, które służy ludziom, jest niezwykle cenne.

Od początku stycznia, nieodpłatna pomoc prawna przysługuje każdej osobie, będącej w trudnej sytuacji materialnej. Aby skorzystać z darmowej porady prawnika, wystarczy mieć przy sobie oświadczenie, że nie stać nas na wizytę prywatną. Kobiecie w ciąży taka pomoc przysługuje poza kolejnością. Możliwe jest, że osoba niepełnosprawna, może umówić taką wizytę w miejscu zamieszkania. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się według kolejności zgłoszeń, po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Aktualny wykaz punktów nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzonej przez powiat:

– w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach, ul. Wrzosowa 4, czynny: poniedziałek, czwartek, piątek w godz. od 7 – 11. We wtorek, środę w godz. od 7  do 15,

– w siedzibie Urzędu Gminy w Łopusznie, ul. Konecka 12, (41) 391 40 01 wew. 31, czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 12 – 16,

– w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Chmielniku, Plac Kościuszki 7:  (41)  354-32-73 wew. 308, czynny w poniedziałki w godz. od 12 – 16, od wtorku – do piątku w godz. od 9- 13.

– w siedzibie Szkoły Podstawowej w Mniowie, ul. Centralnej 11, czynny w poniedziałek, środa, piątek w godz. od 8 do 12, wtorek, czwartek w godz. od 12 do 16.

Punkty świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, w którym wykonywanie zadania świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego powierzone zostało organizacji pozarządowej – „Stowarzyszenie Wsparcia Obywatelskiego”:

– Starostwo Powiatowe w Kielcach: czynny w dniach: poniedziałek, czwartek, piątek w godz. od 11.15  do15.15, środa w godz. od 7 do 15,

– Urząd Gminy w Górnie: czynny w dniach: poniedziałek, środa, czwartek, piątek w  godz. od 8 do 12, we wtorek od godz. od 13 do 17, tel. (41) 30 23 641,

– Urząd Miasta i Gminy w Łagowie: punkt czynny w dniach: w poniedziałek w godz. od 12 do 16, we wtorek, środę, czwartek, piątek w godz. od 8 do 12, tel. (41)  343 70 54,

– w siedzibie w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Masłowie przy ul. Jana Pawła II 5: czynny w dniach: poniedziałek, wtorek w  godz. od 9 do 13, środa, czwartek, w godz. od 11 do 15, piątek w godz. od 12 do 16.

Galeria