3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościNowe legitymacje dla niepełnosprawnych

Nowe legitymacje dla niepełnosprawnych

Zobacz

Od  1 września 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe legitymacje osoby  niepełnosprawnej. Dokument będzie plastikowy, wielkości karty kredytowej. Inaczej będzie też ustalany okres ważności legitymacji.

–  Wydane wcześniej legitymacje zachowają ważność i nie będzie potrzeby ich wymiany – informuje Wiesława Knez, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Legitymacja jest dokumentem poświadczającym niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności. Dzięki legitymacji osoby niepełnosprawne mogą korzystać z ulg i zniżek. Organem wystawiającym legitymację będzie Powiatowy Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Do tej pory był to starosta kielecki.

Legitymacja wystawiana jest na wniosek osoby niepełnosprawnej, która składając go, musi przedstawić do wglądu prawomocne ostatnie orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności albo o wskazaniach do ulg i uprawnień. Wystawiane są na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień nie dłużej jednak niż na okres 5 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność) lub 10 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60 roku życia).

W przypadku osób, które ukończyły 60 rok życia legitymację wydaje się na okres ważności orzeczenia. W przypadku tych osób możliwe jest wydanie legitymacji na stałe.

– To oznacza, że okres ważności legitymacji nie musi pokrywać się z okresem ważności orzeczenia osoby niepełnosprawnej – wyjaśnia przewodnicząca.

Ważne. Legitymacje wystawione przed 1 września br. zachowują ważność na czas w nich określony. Nie trzeba też wymieniać legitymacji wydanych na stałe, te bowiem zachowują ważność bezterminowo. Natomiast za wydanie duplikatu legitymacji od 1  września  pobierana jest opłata w wysokości 15 zł.

Nowe legitymacje będą również posiadały oznaczenie w alfabecie Braille’a, a także napisy w językach angielskim i francuskim.

Awers blankietu zawiera białe tło z pastelowym, szaroniebieskim deseniem układającym się w koncentryczne okręgi, w lewym górnym rogu karty jest napis LON (Legitymacja Osoby Niepełnosprawnej), w którym literę „O” zastępuje ikonka symbolizująca osobę na wózku. Na dole karty znajdują się białe ikonki z symbolami niepełnosprawności: osoba na wózku, niepełnosprawność słuchu, wzroku, intelektualna, osoba z laską, pies asystujący, ręce symbolizujące język migowy.

Na rewersie jest taki sam deseń: po lewej stronie okrągłe, białe ikonki z symbolami niepełnosprawności na pastelowym, szaroniebieskim tle.

Aktualności

Świąteczne życzenia Burmistrza Miasta i Gminy Morawica

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2025 Roku Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras składa serdeczne życzenia.

Polecamy