3.5 C
Kielce
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaAktualnościNowa Słupia już miastem

Nowa Słupia już miastem

Bartosz Kruk - radny Miasta i Gminy Morawica

Zobacz

Miejscowość Nowa Słupia po 150 latach uzyskała status miasta. Mieszkańcom Miasta i Gminy gratulował starosta kielecki Mirosław Gębski.

Uroczyste obchody odzyskania praw miejskich przez Nowa Słupię rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Wawrzyńca. Tuż po uroczystościach, samorządowcy, a wśród nich: starosta kielecki – Mirosław Gębski, przewodniczący Rady Powiatu – Jacek Kuzia, członek Zarządu Powiatu – Stefan Bąk, radni powiatowi; Agata Sałata i Danuta Żebrowska, złożyli kwiaty pod pomnikiem powstańców styczniowych na placu przykościelnym i w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali do hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Boh. Powstania Styczniowego w Nowej Słupi.

Życzenia złożył starosta, Mirosław Gębski. – Z okazji odzyskania przez Nową Słupię po 150 latach praw miejskich składam serdeczne gratulacje. Jest to wielkie święto całej społeczności Miasta, jak również powód do dumy dla wszystkich mieszkańców Powiatu Kieleckiego.  Nowa Słupia ma za sobą ponad 500-letnie wspaniałe dziedzictwo posiadania praw miejskich.  Niech te dzieje będą nie tylko powodem odkrywania i umacniania tożsamości, ale staną się również zobowiązaniem i impulsem do wszechstronnego rozwoju i troski o dobro mieszkańców.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów prawa miejskie od nowego roku otrzymały: Nowy Korczyn, Opatowiec, Oleśnica, Pacanów, Nowa Słupia, Szydłów i Pierzchnica.

Nowa Słupia tym samym dołączyła do siedmiu pozostałych miast w powiecie, Bodzentyna, Chęcin, Chmielnika, Daleszyc, Łagowa, Morawicy i Pierzchnicy.

Nowa Słupia znajduje się u stóp Łysej Góry – drugiego co do wysokości wzniesienia Łysogór. Wieś graniczy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, znajdując się w jego otulinie.Nowa Słupia była miastem w latach 1351-1869, prawa miejskie straciła w wyniku represji carskich po Powstaniu Styczniowym. Obecnie Nową Słupię zamieszkuje obecnie około 1300 osób, zaś całą gminę ponad 9 500.

Aktualności

00:04:35

Miasto i Gmina Piekoszów – WZÓR DYNAMICZNEGO ROZWOJU [WIDEO]

Jasno określone cele, transparentność działań oraz nieustanne dążenie do celu sprawiają, że Miasto i Gmina Piekoszów w ostatnich latach...

Polecamy