3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaInwestycjeNowa sala hybrydowa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach

Nowa sala hybrydowa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach

Zobacz

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach rozpoczęła pracę nowoczesna sala hybrydowa. Pierwszy zabieg przeprowadzili w niej chirurdzy naczyniowi.

Największą różnicą między zwykłą a hybrydową salą operacyjną jest obecność sprzętu do obrazowania. Tradycyjnie urządzenia do obrazowania takie jak tomograf czy aparat RTG znajdują się w osobnych pomieszczeniach poza blokiem operacyjnym, tymczasem w środowiskach hybrydowych są one elementem wyposażenia sali operacyjnej. Umożliwia to przeprowadzanie minimalnie inwazyjnych zabiegów i przyspiesza diagnostykę, w efekcie skracając czas trwania operacji.
Pierwsza operacja wykonana w sali hybrydowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeprowadzona została na chorym wymagającym wszczepienia stent – graftu z odgałęzieniami (typu Zenith T- branch) do wszystkich dużych gałęzi aorty tętnic trzewnych i tętnic nerkowych. Ten rodzaj operacji nie był w województwie do tej pory wykonywany, Obecnie pojawiły się możliwości techniczne wykonywania takich zabiegów. Sala hybrydowa służyć będzie również do zabiegów kardiochirurgicznych. Zespół chirurgiczny, w jej obrębie, będzie mógł realizować zabiegi przezskórnego wszczepiania zastawek aortalnych tzw. TAVI. Operacje te będą przeznaczone dla pacjentów szczególnie obciążonych, którzy nie mieliby szans aby przeżyć standardowy zabieg. Może to dotyczyć około 20 procent pacjentów z wadą zastawki aortalnej, którzy dotychczas musieli wyjeżdżać poza region świętokrzyski. Kardiochirurdzy planują również, że na sali hybrydowej będą wykonywać m.in. zabiegi związane z korygowaniem niedomykalności zastawki mitralnej, u ciężko chorych. Sala hybrydowa pozwoli utrzymać się w aktualnych, światowych trendach w kardiochirurgii.
Sala hybrydowa powstała na IV piętrze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii. Jest wyposażona m.in. w nowoczesny angiograf , pompy do krążenia pozaustrojowego i sprzęt do chirurgii małoinwazyjnej, z torem wizyjnym. Sala hybrydowa powstała w ramach projektu realizowanego w partnerstwie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, którego łączna wartość to 35 milionów złotych. Większość tej kwoty pochodziła za środków unijnych.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy