3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaGospodarkaNowa Energia. Drugi dzień Regionalnego Forum Ekonomicznego

Nowa Energia. Drugi dzień Regionalnego Forum Ekonomicznego

Zobacz

Innowacje, które zmienią nasze życie – to zagadnienie zdominowało w piątek, 25 listopada odbywające się w Kielcach, zorganizowane przez “Echo Dnia” przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego dwudniowe wydarzenie pod nazwą Nowa Energia – Regionalne Forum Ekonomiczne. W piątkowych panelach tematycznych odbywających się w ramach Forum wzięli udział marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik.

Jaka energia zastąpi tradycyjny węgiel? Czy elektryczne autobusy, ciężarówki i samochody osobowe to najbliższa przyszłość? Co jeszcze zmieni się w najbliższych latach? Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci i przedsiębiorcy w drugim dniu Forum.

W panelu głównym Forum zorganizowanym pod nazwą „Innowacje, które w najbliższym czasie zmienią nasze życie” wzięli udział:

  • Doktor habilitowany inżynier Andrzej Szychowski, profesor Politechniki Świętokrzyskiej
  • Doktor inżynier Monika Siedlecka, Politechnika Świętokrzyska
  • Artur Koziński, kierownik działu rozwoju SPS (Short Power Station) i Energoelektroniki ZPUE Koronea
  • Krzysztof Bukała – firma Soltec, ekspert reprezentujący największe targi odnawialnych źródeł energii Enex w Targach Kielce
  • Zuzanna Waniek – prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości
  • Ekspert PGE Polska Grupa Energetyczna.

Podobnie jak wczoraj, również dziś wydarzeniu towarzyszył szereg paneli tematycznych, które rozwijały zagadnienia poruszane w panelu głównym. Marszałek Andrzej Bętkowski wraz z     Łukaszem Dziedzicem ze Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan, profesorem Zbigniew Korubą, rektorem Politechniki Świętokrzyskiej oraz Magdaleną Szczukiewicz, dyrektor ds. Rozwoju i Marketingu Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA zabrał głos podczas panelu zatytułowanego „Transformacja energetyczna dla przyszłości województwa”.

– Niewątpliwie, transformacja energetyczna jest wyzwaniem najbliższych lat. Samorząd województwa świętokrzyskiego oczywiście również dostrzega wyzwania w tym zakresie i dlatego  stara się prowadzić politykę rozwoju w sposób zrównoważony, tak aby nasz region był atrakcyjnym i bezpiecznym miejscem do życia, pracy i nauki, dbając jednocześnie o  środowisko naturalne. Trudne uwarunkowania ostatnich miesięcy, w tym ogromne podwyżki cen energii, wymagają właściwego podejścia do długoterminowej strategii, która musi się docelowo opierać na dekarbonizacji i rozwoju alternatywnych dla węgla źródeł energii. Musimy wspierać nowoczesne rozwiązania prowadzące do transformacji energetycznej regionu – mówił marszałek Andrzej Bętkowski. – Polityka Zarządu Województwa w obszarze energetyki opiera się na zapisach Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+, która jest najważniejszym dokumentem samorządu województwa wyznaczającym kierunki polityki rozwoju w perspektywie najbliższych lat. W celu strategicznym, który nazwaliśmy „Przyjazny dla środowiska i czysty region” zaplanowane zostały działania ukierunkowane na: rozwój infrastruktury energetycznej, w tym usprawnienie systemów ciepłowniczych, gazowych i elektroenergetycznych, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarce, sferze publicznej i mieszkalnictwie oraz zwiększenie efektywności energetycznej i zarządzania energią – dodał marszałek.

Z kolei w panelu pod nazwą „Zdrowie pracowników kluczem do rozwoju firm” wraz z Aleksandrą Marcinkowską, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Anną Kaczor, dyrektor Biura  Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz Andrzejem Kamionką, prezesem KH Kipper sp. z o.o. uczestniczyła wicemarszałek Renata Janik.

Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego wziął udział w panelu tematycznym pn. „Wsparcie unijne na rzecz efektywności energetycznej w perspektywie 2021-2027”.

„Innowacje, które w najbliższym czasie zmienią nasze życie”. Panele tematyczne Forum realizowane w piątek, 25 listopada:

  1. Pojazdy elektryczne naszą przyszłością? Jak zmienią nasze życie.
  2. Jak magazyny energii zmienią nasze życie? Panel firmy ZPUE Koronea.
  3. Ładowarki elektryczne staną się codziennością w naszym życiu. Kiedy? Panel firmy ZPUE Koronea.
  4. Nowy kampus laboratoryjny w Kielcach zmieni życie Polaków? Panel Głównego Urzędu Miar.
  5. Pompy ciepła i panele fotowoltaiczne – rewolucji w naszych domach ciąg dalszy. Panel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
  6. Jaka przyszłość przemysłu cementowego w Polsce? Panel Stowarzyszenia Producentów Cementu.
  7. Nowe muzea zmienią sposób zwiedzania. Panel Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.
  8. Każdy polski student na uczelni za granicą. Innowacyjna przyszłość polskiej edukacji. Panel Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego w Radomiu.
  9. Zdrowie pracowników kluczem do rozwoju firm. Panel z udziałem ekspertów Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy i pracodawców.
  10. Srebrna gospodarka przyszłością województwa świętokrzyskiego. Prezentacja najważniejszych planów inwestycyjnych dotyczących ochrony zdrowia, turystyki prozdrowotnej, rozwoju uzdrowisk. Panel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

 

 

 

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy