„Śladem kolejki wąskotorowej” – nowa ścieżka edukacyjna w Świętokrzyskim Parku Narodowym już otwarta dla turystów
Szesnastokilometrowa ścieżka eksponująca walory przyrodnicze, kulturowe i wartości historyczne powstała na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Ścieżka wiedzie ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi. Prowadzi śladem zagnańskiej kolejki wąskotorowej, która jeździła tędy kilkadziesiąt lat temu. A mieszkańcy powiatu i turyści zyskali atrakcyjne miejsce do zwiedzania.
Ścieżka „Śladem kolejki wąskotorowej” udostępniona jest na razie wyłącznie dla turystów pieszych. Jeden koniec ścieżki znajduje się w Nowej Słupi, przy wejściu do Parku szlakiem niebieskim – tak zwaną Drogą Królewską, a drugi – w Świętej Katarzynie, przy wejściu do parku szlakiem niebieskim do Bodzentyna.
To kolejna ścieżka edukacyjna w Świętokrzyskim Parku Narodowym, która wiedzie śladami dawnej drewnianej kolejki wąskotorowej. Kiedyś wykorzystywana była w różnych celach, do przewozu ludzi, drewna do tartaku w Zagnańsku.
Projektowana przez Świętokrzyski Park Narodowy ścieżka edukacyjna „Śladem świętokrzyskiej kolejki wąskotorowej” o długości ok. 16 km połączy dwa największe ośrodki turystyczne Łysogór: Świętą Katarzynę i Nową Słupię. Lokalizacja szlaku pokrywa się z przebiegiem funkcjonującej w ubiegłym wieku zagnańskiej kolejki wąskotorowej, która powstawała etapami od końca I wojny aż po schyłek II wojny światowej. Głównym zadaniem Kolejki Świętokrzyskiej był transport drewna do tartaku w Zagnańsku. Z czasem kolejkę zaczęto wykorzystywać do przewozu rud żelaza z kopalni „Staszic” w Rudkach i piasku do zasypywania wyrobisk. Umożliwiono również przewozy pasażerskie oraz ruch turystyczny w wagonach towarowo-osobowych.
Ścieżka ukazuje największe walory przyrodniczo-historyczne tej trasy. Niewątpliwą atrakcją będą nieczynny leśny kamieniołom wybudowany na potrzeby kolejki, pozostałości po rampie ze stacją kolejki, bocznicą i mijanką, tzw. Duży Most o wysokości ponad 5 m czy Słupski Weksel, gdzie budowniczy kolejki odkryli skarb z czasów powstania styczniowego. Oprócz ukazania kulturowo-historycznego znaczenia kolejki wąskotorowej, warte zobaczenia będą również elementy przyrodnicze, takie jak: okazałe wychodnie skalne, cenne przyrodniczo ekosystemy lasu i łąki czy wypływające przy trasie źródełko.
Wytyczona trasa będzie dużą atrakcją dla wymagających turystów, preferujących aktywny wypoczynek na łonie natury, z dala od zgiełku i hałasu dużych miast. Świętokrzyski Park Narodowy planuje wykonać niezbędne prace techniczne i wyposażyć ścieżkę w elementy infrastruktury edukacyjno-turystycznej, tak aby trasa została udostępniona dla turystów pieszych, a docelowo również dla rowerzystów.
Ścieżka ma charakter historyczny, przyrodniczy, będzie służyła również jako szlak rowerowy. Na trasie nowej ścieżki przyrodniczo-historycznej będzie kilka przystanków edukacyjnych z wyjaśnieniem roślin charakterystycznych dla naturalnych siedlisk, ale też najważniejszych wydarzeń historycznych.