3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaKultura"Noc Muzeów na Żeromszczyźnie"

„Noc Muzeów na Żeromszczyźnie”

Zobacz

Specjalnie przygotowane niespodzianki związane z pisarzami Barbarą Wachowicz i Stefanem Żeromskim czekają na tych, którzy pojawią się w Ciekotach w sobotę,18 maja. Po raz pierwszy w historii Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”oraz dworek Stefana Żeromskiego zapraszają na „Noc Muzeów na Żeromszczyźnie”.

O godz. 18:00 rozpocznie się oprowadzanie po przestrzeni Barbary Wachowicz w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Wypełniają je osobiste pamiątki po pisarce. Będzie można przekonać się, po jakie książki najczęściej sięgała pisarka i dlaczego ukochała sobie kolor fioletowy. Wstęp jest wolny.

O godz. 19:00, 20.30 i 22:00 zaplanowano wejścia do dworku Stefana Żeromskiego. Obok tradycyjnego oprowadzania po muzeum nie zabraknie specjalnie przygotowanych na tę noc niespodzianek. Odwiedzający będą mogli zobaczyć oryginalne pamiątki związane ze Stefanem Żeromskim i jego rodziną m.in. zdjęcia, pocztówki z dedykacją, czy pierwodruki dzieł opatrzone sygnaturą pisarza. To eksponaty na co dzień niedostępne dla odwiedzających. Tym bardziej warto odwiedzić dworek. Bilety w cenie specjalnej: 5 zł i 2 zł (lokalny).

O godz. 20:00 przed dworkiem rozpocznie się koncert Michała Kopcia, instrumentalisty, aranżera. Zabrzmią utwory najpopularniejszych kompozytorów XVIII i XIX wieku. Wśród nich: V. Monti, L. Boccherini, A. Dworzak, H. Wieniawski, S. Moniuszko. Wstęp jest wolny.

18 maja Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” i dworek Stefana Żeromskiego będą czynne od godz. 15:00.

W Pracowni Dzieł i Piśmiennictwa mieszczącej się w dworku będzie można obejrzeć pierwsze egzemplarze wydań książek Stefana Żeromskiego, ale również uporządkowany chronologicznie zbiór cennych zbiorów filatelistycznych. Najcenniejsze są białe kruki, a wśród nich debiutanckie „Opowiadania” Stefana Żeromskiego w wydaniu z 1895 roku. W zbiorach pierwszych wydań są także m.in. „Utwory powieściowe” z 1898 roku, „Rozdziobią nas kruki i wrony” (wydane pod pseudonimem Maurycy Zych) z 1905 roku, „Duma o hetmanie” z 1908 roku, „Róża” (wydana pod pseudonimem Józef Katerla) z 1909 roku, „Andrzej Radek czyli syzyfowe prace” z 1910 roku, „Pomyłki” z 1923 roku. Część z książek posiada pamiątkowe exlibirsy Stefana Żeromskiego, które pisarz umieszczał na pierwszych kartach swoich dzieł. Warto zwrócić uwagę również na pierwszą biograficzną opowieść o pisarzu, której autorem jest jego kuzyn Stanisław Piołun – Noyszewski ( „Stefan Żeromski. Dom, dzieciństwo i młodość” z 1928 roku). Szczególną uwagę zwracają także pisma opatrzone dedykacjami napisanymi przez Stefana Żeromskiego, a są to: – Traktat „O przyszłość Rapperswilu”,- „Powieść o Udałym Walgierzu”.

 Do cennych pamiątek należą oryginalne dziewiętnastowieczne fotografie takie jak:

– Wincenty Żeromski ojciec pisarza, w wieku dojrzałym, z czasów kiedy mieszkał w Ciekotach. Ważne jest to, że do dziś zachowały się jedynie dwie takie fotografie. Jedna z nich znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie, a druga jest w zbiorach dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach

– Fotografia portretowa Heleny Modrzejewskiej, zwykle sprzedawana w teatrach i księgarniach, na jej rewersie znajduje się własnoręczna dedykacja Stefana Żeromskiego

– Wspólna fotografia Franciszki z Ostaszewskich i Kajetana Żeromskiego brata dziadka Stefana Żeromskiego z żoną

– Fotografia przedstawiająca Józefa Saskiego z żoną Bolesławą

– Cenna jest również oryginalna fotografia Adama Żeromskiego, syna pisarza, wykonana w 1914 roku w Zakopanem.

W pokoju Pani Żeromskiej będzie można zajrzeć do jej szafy bibliotecznej, w której znajduje się ulubiona lektura Stefana Żeromskiego z lat ciekocko-kieleckich autorstwa Wojciecha Goczałkowskiego „Wspomnienia lat ubiegłych” wydana w Krakowie w 1862 r. Księgozbiór jest bardzo cenny ze względu na to, ze znajdują się tam utwory z końca XVIII w.

 

Aktualności

Informacja o utrudnieniach w dojeździe do Kopalni Jaźwica

Szanowni Państwo,Informujemy, że w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 prowadzone będą prace remontowe na drodze dojazdowej do kopalni Jaźwica (ul. Sitkówka,...

Polecamy