3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościNiesamowite odkrycie w Jaworzni. Na jaskinię natknięto się podczas prac budowlanych!

Niesamowite odkrycie w Jaworzni. Na jaskinię natknięto się podczas prac budowlanych!

Zobacz

Zdaniem ekspertów w przyszłości to może być niezwykle ciekawy obiekt geoturystyczny. Mowa o wejściu do jaskini, jakie odkryto podczas prac związanych z budową ścieżek dydaktycznych w rezerwacie przyrody Moczydło na terenie Jaworzni. Dokąd prowadzi i co kryje się w głębi ziemi? To mają zbadać grotołazi.

Na terenie gminy Piekoszów trwa budowa ścieżki dydaktycznej w rezerwacie Chelosiowa Jama i Moczydło w Jaworzni wraz ze stanowiskami edukacyjnym i atrakcyjnym tarasem widokowym oraz z niezbędnymi elementami małej architektury. Tuż obok szkoły w ramach inwestycji powstaje właśnie mały amfiteatr. To podczas pracy nad nim robotnicy dokonali niesamowitego odkrycia. – Jak twierdzą eksperci, najprawdopodobniej jest to wejście do nowej jaskini. Według nich takich jaskiń, które nie zostały jeszcze odkryte na terenie rezerwatu Moczydło jest jeszcze dużo – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, którego zdaniem odkrycie może stać się w przyszłości dodatkową atrakcją dla turystów. – Póki co nie wiemy dokąd prowadzi ta jaskinia i jak jest głęboka. Obiekt mają zbadać grotołazi. Być może będzie to kolejna atrakcja na tym terenie i to nie tylko dla miłośników geologii – podkreśla wójt Zbigniew Piątek, który zapewnia, że odkrycie nie zakłóci prowadzonych tu prac przy budowie ścieżki dydaktycznej.

Okolice Piekoszowa to raj dla geologów

Warto podkreślić, że gmina Piekoszów to prawdziwy raj dla geologów. To właśnie tu znajduje się najdłuższa poza Tatrami jaskinia “Chelosiowa Jama”, która liczy sobie blisko cztery kilometry podziemnych korytarzy – to najstarszy w Polsce podziemny kras. W jej bezpośrednim sąsiedztwie leżą Jaskinia Pajęcza i Jaskinia Jaworznicka. Równie interesujący jest rezerwat Przyrody “Moczydło”, czyli góra położona w Jaworzni, pod którą biegną chodniki staropolskiej kopalni srebronośnego kruszcu ołowiu zwanego galeną. Poprzecinana jest licznymi wyrobiskami. Można tu znaleźć stare sztolnie, odsłonięcia skał dewonu, permu i triasu z interesującymi zjawiskami mineralizacji. – Jest to teren znany z tego, że na przełomie XVII i XVIII wieku w tych okolicach wydobywano rudę ołowiu, czyli galenę. Eksploatacja, która miała miejsce w rezerwacie „Moczydło” była jeszcze bardziej intensywna, niż na kieleckiej Karczówce. Są tu szpary i szyby górnicze, ale one przez wiele nie były dostępne dla turystów – mówi Witold Wesołowski z Geoparku Kielce oraz ze Stowarzyszenia Gmin Geopark Świętokrzyski.

Zbadają co kryje się we wnętrzu ziemi

Co zatem odkryto podczas prac budowlanych? – Wejście odsłoniło się podczas prac budowlanych, po zdjęciu pierwszej warstwy materiału gruzowego. Obiekt póki co nie jest wielki. Ma około 2,5 metra głębokości i do 1,5 metra szerokości. Widać, że oberwał się strop w jakiejś przestrzeni podziemnej. Nie wiadomo jednak czy to jest jaskinia, grota, czy może jest to stare górnicze wyrobisko. Na chwilę obecną wygląda bardziej na jaskinię. Trzeba będzie to zbadać w bezpieczny sposób po zakończeniu prac budowlanych, jakie tu trwają – mówi Andrzej Kasza ze Świętokrzyskiego Speleoklubu i dodaje, że trzeba się do tego dobrze przygotować. – Ten obiekt podziemny jest rozwinięty w takim dużym zawalisku skalnym połączonym gliną. Trzeba to wszystko ustabilizować i zabezpieczyć. Takie prace wymagają jednak ostrożności – zaznacza.

Ścieżka edukacyjna odkryje uroki tego terenu

Zanim ruszą badania, po których będzie wiadomo dokładnie co kryje się we wnętrzu ziemi muszą zakończyć się prace związane z budową ścieżki dydaktycznej w tym miejscu. Powstaje ona w ramach projektu pod nazwą „Zachowanie bioróżnorodności w rezerwatach na terenie gminy Piekoszów”, a jej koszt opiewa na kwotę 1 miliona 843 tysięcy złotych. Na realizację projektu władze gminy Piekoszów pozyskały 1,5 miliona złotych unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Już niebawem nie tylko miłośnicy geologii, ale też spragnieni wrażeń turyści będą mieć tu prawdziwy raj. – Wybudujemy taras widokowy nad kamieniołomem i ścieżki dydaktyczne. W rezerwatach przyrody Chelosiowa Jama i Moczydło powstaną też stanowiska edukacyjne, a w Jaworzni będzie mały amfiteatr. Ta inwestycja pozwoli na udostępnienie dla mieszkańców gminy oraz wszystkich przybyłych turystów i miłośników geologii możliwości podziwiania uroków i walorów naszych niezwykłych rezerwatów – podkreśla wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Geopark „Geoland Świętokrzyski” pretenduje do wpisania na listę UNESCO

Gmina Piekoszów wspólnie z Chęcinami, Kielcami, Morawicą i Sitkówką-Nowiny utworzyły Stowarzyszenie Geopark „Geoland Świętokrzyski” i wspólnie walczą o wpisanie powstałego na tych terenach geoparku „Geoland Świętokrzyski” na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO. – Cały teren „Geolandu Świętokrzyskiego” jest niezwykle atrakcyjny. W Piekoszowie na przykład znajduje się sieć jednych z najciekawszych w Polsce systemów jaskiniowych. Stworzenie wspólnego produktu turystycznego, dodatkowo wybudowanie ścieżki edukacyjnej i odkrycie być może kolejnej jaskini zwiększy szanse na to, żeby stać się światowym geoparkiem UNESCO – mówi Witold Wesołowski z Geoparku Kielce.

Czy odkryta właśnie jaskinia okaże się być równie atrakcyjna, co znane do tej pory i co kryje wnętrze ziemi? Odpowiedzi na te pytania zapewne poznamy dopiero po przeprowadzonych przez grotołazów badaniach.

Galeria

Aktualności

Polecamy