Zapraszamy w niedzielę 2 kwietnia do Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach na oprowadzanie po pierwszej po II wojnie światowej prezentacji zbiorów ze szwajcarskiego muzeum. Wystawa poświęcona jest pracy Stefana Żeromskiego w pierwszym na świecie polskim muzeum – Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu. Początek spotkania – godz. 12.00.
Celem ekspozycji jest pokazanie, jak praca w bibliotece raperswilskiego muzeum wpłynęła na kształtowanie się sympatii i poglądów politycznych Żeromskiego oraz przybliżenie historii powstania i działalności placówki, w której gromadzono pamiątki polskiej historii oraz kultury, miejsca, gdzie przechowywano archiwum Rządu Narodowego, pamiątki po Tadeuszu Kościuszce, Marianie Langiewiczu, Adamie Mickiewiczu, dokumenty dotyczące konfederacji barskiej, Sejmu Czteroletniego, Konstytucji 3 maja, insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego, rewolucji 1846 czy materiały do dziejów Legionów Dąbrowskiego, wojen napoleońskich, kongresu wiedeńskiego, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego. W Rapperswilu Żeromski miał wokół siebie wielu bohaterów walk z 1863 roku, którzy od lat mieszkali we Francji, w Szwajcarii, Anglii, Szwecji – i za swą życiową misję uznali przekazanie następnym pokoleniom nauk płynących z powstania. Należeli do nich: Teodor Tomasz Jeż, uczestnik walk w czasie Wiosny Ludów i 1863 roku, Henryk Bukowski – dwukrotnie ranny w 1863 roku, emigrant mieszkający w Szwecji, wybitny antykwariusz, przełożony, ale i przyjaciel Żeromskiego.
Na wystawie zaprezentowane są ocalałe zbiory Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu, będące obecnie własnością: Biblioteki Narodowej w Warszawie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Biblioteki Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego. Wystawę wzbogaci publicystyka oraz korespondencja Żeromskiego dotycząca spraw muzealnych.