3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaNIEDZIELA W MUZEUM: Twórczość graficzna Leona Wyczółkowskiego

NIEDZIELA W MUZEUM: Twórczość graficzna Leona Wyczółkowskiego

Zobacz

Najbliższe spotkanie z cyklu “Niedziela w Muzeum” w Muzeum Narodowym w Kielcach będzie poświęcone Leonowi Wyczółkowskiemu i roli, jaką odegrał w rozwoju polskiej grafiki nowoczesnej. Prelekcji towarzyszyć będzie pokaz prac graficznych ze zbiorów Działu Rycin. Wykład poprowadzi Małgorzata Osobińska. Zapraszamy do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich 4 sierpnia o godz. 12.00.

Leon Wyczółkowski (1852–1936) należał do tych artystów, których twórczość i działalność pedagogiczna ukształtowały oblicze polskiej sztuki nowoczesnej.
Grafiką, jako samodzielnym środkiem wypowiedzi artystycznej, zainteresował się pod wpływem kolekcjonera Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego oraz prób, jakie podejmowali pod koniec XIX wieku inni malarze – Józef Pankiewicz czy Wojciech Weiss. Był już wówczas człowiekiem dojrzałym, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, cieszącym się uznaniem środowiska i publiczności.
Pierwsza znana dziś rycina Wyczółkowskiego – autoportret wykonany w technice akwatinty, nosi datę 1902. Do I wojny światowej jego twórczość graficzna rozwijała się równolegle z malarską. Artysta stopniowo „przeistaczał” się w grafika, eksperymentując w różnych technikach, by około 1914 roku poświęcić się niemal wyłącznie sztuce powielanej i szczególnie upodobanej technice litografii.
W ciągu trzech dekad udało się Wyczółkowskiemu powtórzyć w zakresie grafiki sukces, jaki osiągnął w malarstwie. Potwierdzeniem wysokiej admiracji dla jego graficznych osiągnięć było powołanie, po śmierci Władysława Skoczylasa w 1934 roku, na stanowisko profesora grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Aktualności

Dzień Babci i Dziadka w gminie Strawczyn – wzruszenie i radość w gronie seniorów

17 stycznia, Szkoła Podstawowa w Promniku stała się miejscem wyjątkowej uroczystości. Seniorzy z terenu gminy Strawczyn, zaproszeni przez Gminną...

Polecamy