3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaNiedziela w Muzeum – polecamy

Niedziela w Muzeum – polecamy

Zobacz

W najbliższą niedzielę 11 września Muzeum Narodowe w Kielcach poleca spotkanie pod hasłem “Magdalena Mortęska – wielka Pomorzanka epoki Wazów. Ksieni Mortęska i jej rola w reformie trydenckiej oraz artystyczne dziedzictwo benedyktynek kongregacji chełmińskiej”. Rozpocznie się ono w południe, w budynku dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich.

Po soborze trydenckim w Polsce nastał silny ruch religijnego odrodzenia wśród kobiet. Znamienną dla XVI wieku była reforma zapoczątkowana w 1579 roku i przeprowadzona przez Magdalenę Mortęską, która w 1578 roku wstąpiła do klasztoru w Chełmnie i już wkrótce została jego ksienią (1579-1631). Dzięki jej działalności doszło nie tylko do odrodzenia blisko siebie położonych klasztorów w Chełmnie i Toruniu, ale także do założenia lub ponownego obsadzenia przeszło dwudziestu innych klasztorów, określanych zwykle zbiorową nazwą „Kongregacji Chełmińskiej”.

Ksieni Magdalena Mortęska stała się główną reformatorką życia zakonnego benedyktynek w Polsce. Odnowioną wizję życia zakonnego oparła ona między innymi o ścisłą obserwancję benedyktyńską oraz o obowiązek kształcenia zakonnic, dopełniając kontemplacyjny charakter klasztoru o nauczanie dziewcząt. Zreformowana reguła uzyskała akceptację kurii rzymskiej w 1605, a w 1606 została oficjalne zatwierdzenie przez biskupa chełmińskiego Wawrzyńca Gembickiego. W swoich klasztorach siostry gromadziły przez lata dzieła sztuki, będące nie tylko wyrazem estetycznych potrzeb, ale również wyrażonym w pięknie materii życiem duchowym benedyktynek. Rzemiosłem stanowiącym ich tradycyjną domenę było hafciarstwo.

Zapraszamy 11 września o godz. 12.00. Wykład w salach wystaw czasowych dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich poprowadzi dr Magdalena Śniegulska-Gomuła, kurator wystawy pt. “Kobieta w czasach Wazów”.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy