Zima przynosi ze sobą wiele pięknych krajobrazów i możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale także ukryte zagrożenia, o których warto pamiętać. Niestety, wciąż jesteśmy świadkami wielu nieodpowiedzialnych zachowań. Jednym z niebezpieczeństw jest wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne i rzeki, może prowadzić do tragicznych wypadków.
Niskie temperatury mogą nam sugerować, że na pierwszy rzut oka lód może wydawać się stabilny, jednak jego grubość i wytrzymałość mogą być bardzo różne w różnych miejscach i porze dnia. Nawet jeśli lód wydaje się solidny, może szybko pęknąć pod ciężarem człowieka. W niektórych sytuacjach pokrywa lodowa może być osadzona wyżej niż rzeczywisty poziom wody, pomiędzy nimi tworzy się pusta przestrzeń co dodatkowo wpływa na kruchość lodu. Zbiorniki wodne zamarzają nierównomiernie. Unikajmy wchodzenia na lód nad nurtami rzecznymi, gdyż wiele akwenów wodnych zbudowanych jest na rzekach.
Piotr Molasy, Prezes Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego informuje: – Gdy człowiek wpadnie do lodowatej wody, jego organizm szybko ulega wyziębieniu, co może prowadzić do utraty przytomności i śmierci. W zimnej wodzie w niedługim czasie można stracić przytomność, a każda minuta spędzona w wodzie zwiększa ryzyko hipotermii. Wyziębienie powoduje, że ciało nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Temperatura wody pod pokrywą lodu wynosi blisko 0 stopni, a woda wychładza organizm 20-30 razy szybciej niż powietrze.
– Mimo, że na terenie powiatu kieleckiego działa wiele kąpielisk strzeżonych, to funkcjonują one w okresie letnim. Zimą zbiorniki i plaże nie są stale monitorowane przez ratowników, a osoby ryzykujące spacer po lodzie wchodzą na niego na własną odpowiedzialność – dodaje prezes ŚWOPR. Gdy chcemy na własne ryzyko wejść na taflę lodu, lepiej bądźmy przygotowani na każdą sytuację. Dostosujmy swój ubiór, zaopatrzmy się w kamizelki ratunkowe oraz kolce, które uniemożliwią ślizganie się po lodzie podczas wychodzenia z zapadliska.
Jeśli znajdziesz się w sytuacji, gdy lód załamuje się pod Twoimi nogami, ważne jest, aby zachować spokój i głośno wzywać pomoc. Należy położyć się płasko na powierzchni lodu, aby równomiernie rozłożyć ciężar ciała i spróbować wydostać się na powierzchnię. Jeśli widzisz, że ktoś inny wpadł do wody, nie wbiegaj na lód, ale wezwij pomoc i spróbuj podać tonącemu długi przedmiot, który może chwycić, aby wydostać się na powierzchnię.
Najbezpieczniejszym miejscem do zimowej zabawy na lodzie są zorganizowane lodowiska, które są regularnie sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa. Bądź odpowiedzialny, dostrzegaj ryzyko.
Państwowa Straż Pożarna informuje:
Zasady bezpieczeństwa w przypadku załamania się lodu
- Nie panikuj, zachowaj spokój.
- Działaj szybko i zdecydowanie.
- Wzywaj pomoc.
- Ratuj tonącego podając przedmioty (kij, gałąź, szalik itp.).
- Uważaj, aby ratując nie stać się ofiarą.
- Jesteś zagrożony – połóż się i szeroko rozłóż ręce.
- Złap i trzymaj podany środek ratunkowy.
- Wykonując nogami ruchy żabki wypełznij na twarde podłoże (ląd, gruby lód).
- Stań na nogi na twardym podłożu.
- Ogranicz ruchy w celu zmniejszenia utraty ciepła.
Kiedy zauważysz osobę tonącą:
- W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
- Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
- Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
- Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
- Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
- Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.
Przestrzeganie tych prostych zasad podniesie bezpieczeństwo podczas pobytu na zamarzniętych obszarach wodnych oraz pozwoli skutecznie udzielić pomocy osobie zagrożonej utratą życia lub zdrowia.
Źródło:
Państwowa Straż Pożarna
Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe