3.5 C
Kielce
środa, 3 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościNie musisz się na to godzić, przemoc domowa jest przestępstwem

Nie musisz się na to godzić, przemoc domowa jest przestępstwem

Zobacz

Zakaz zbliżania się do osoby pokrzywdzonej, natychmiastowy nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego miejsca zamieszkania oraz policyjny dozór to środki zapobiegawcze, które Prokurator Rejonowy w Opatowie zastosował wobec 45 – letniego mieszkańca powiatu opatowskiego. Mężczyzna zatrzymany został w sylwestrową noc w związku z interwencją domową, podczas której stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec swojej partnerki. Grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

W sylwestrową noc dyżurny opatowskiej jednostki otrzymał sygnał o tym, że w jednym z domów na terenie powiatu ma miejsce awantura pomiędzy partnerami. Niezwłocznie pod wskazany adres skierowani zostali policjanci. Na miejscu okazało się, że 45 – letni mężczyzna znajdując się pod wpływem alkoholu stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec swojej partnerki. W domu znajdowało się również malutkie dziecko. 45 – latek został zatrzymany. Noc spędził w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu doprowadzony został do Prokuratury Rejonowej w Opatowie, gdzie usłyszał zarzuty.

Prokurator Rejonowy wobec mężczyzny zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 20 metrów oraz natychmiastowy nakaz opuszczenia zajmowanego wspólnie z pokrzywdzoną miejsca zamieszkania na okres 3 miesięcy, co oznacza, że nie będzie mógł wrócić do domu, w którym mieszkał dotychczas z partnerką.  Zaznaczyć należy również, że w tym przypadku ani pokrzywdzona, ani inne instytucje nie mają obowiązku zapewnienia 45 – latkowi lokalu zastępczego.

Sprawa trafi do sądu. Mężczyźnie grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Pamiętaj! Nie musisz godzić się na złe traktowanie przez innych domowników bez względu na to jakie łączą was relacje. Przemoc domowa jest przestępstwem.

Z jakimi formami przemocy możesz się spotkać?

Osobą doznającą przemocy domowej może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.

Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz dzwonić na policję, nie wiesz co zrobić, wahasz się, to w takiej sytuacji możesz skontaktować się z „Niebieską Linią” pod numerem 800 120 002 – konsultanci pomogą ci, powiedzą, co najlepiej zrobić w twojej sytuacji.

Niebieska linia jest bezpłatna i czynna całą dobę.

Pamiętaj, Niebieska Linia to nie jest numer alarmowy! Jeżeli czyjeś zdrowie lub życie jest bezpośrednio zagrożone – ​dzwoń pod numer 112.

Opr. KCW

Źródło: KPP w Opatowie

Aktualności

Dla bezpieczeństwa harcerzy

Włoszczowski policjant w ramach działań „Bezpieczne Wakacje” spotkał się z kierownictwem obozu w stanicy harcerskiej w Białym Brzegu. Podczas...

Polecamy