3.5 C
Kielce
niedziela, 17 listopada, 2024
Strona głównaAktualności„Nie ma nic cenniejszego w naszym zawodzie niż wdzięczność ludzi…” – Wojewódzkie...

„Nie ma nic cenniejszego w naszym zawodzie niż wdzięczność ludzi…” – Wojewódzkie obchody Święta Policji w Opatowie

Zobacz

Dziś w Opatowie odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń, szef świętokrzyskich policjantów insp. Grzegorz Napiórkowski, Wojewoda Świętokrzyski Pan Józef Bryk, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pani Renata Janik, Starosta Opatowski Pan Tomasz Staniek. Po tradycyjnej mszy świętej w Kolegiacie pw. świętego Marcina, na Rynku miasta odbyła się część oficjalna. Awanse na wyższe stopnie, medale i odznaczenia, a także ślubowanie nowo przyjętych policjantów – wszystko w ceremonialnej oprawie przy dźwiękach orkiestry garnizonu śląskiego. Po uroczystości odbył się piknik rodzinny, gdzie każdy mógł spróbować regionalnych potraw oraz zapoznać się ze stoiskami przygotowanymi przez policjantów.

Malownicza Wyżyna Sandomierska, Jeleniowskie i Iwaniskie pasmo Gór Świętokrzyskich, a pośród nich Opatów. To właśnie w tym mieście, które już w średniowieczu cieszyło się prawami miejskimi, przypadły tegoroczne wojewódzkie obchody Święta Policji. Pozostając w klimacie historii i zabytków, warto zauważyć, że wydarzenie rozpoczęła tradycyjna msza święta w intencji funkcjonariuszy odprawiona w zabytkowej Kolegiacie pod wezwaniem św. Marcina, której przewodniczył Ksiądz Biskup Diecezji Sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. Oficjalna część wydarzenia odbyła się na Rynku, gdzie na miejsce uroczystego apelu wkroczyła kompania honorowa Policji garnizonu świętokrzyskiego wraz z pododdziałami wyróżnionych funkcjonariuszy.

Tradycyjny meldunek o gotowości do rozpoczęcia wydarzenia dowódca uroczystości złożył Komendantowi Głównemu Policji inspektorowi Markowi Boroniowi. Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odegrała hymn Polski, a na maszt podniesiono flagę państwową. Gospodarz dzisiejszego święta, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach inspektor Grzegorz Napiórkowski przywitał wszystkich uczestników i mieszkańców.

Pierwszymi przyznanymi dziś wyróżnieniami były medale Za Zasługi Dla Policji, które wręczył Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Grzegorz Napiórkowski oraz Wojewoda Świętokrzyski Pan Józef Bryk. Te wyróżnienia nadawane są przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji osobom, które poprzez swoje zaangażowanie szczególnie przyczyniły się do rozwoju naszej formacji.

Kolejnymi wyróżnieniami były odznaki Zasłużony Policjant – na opatowskim rynku otrzymało je 16 funkcjonariuszy. Trzy złote, cztery srebrne i dziewięć brązowych odznak wręczył Komendant Główny Policji oraz szef świętokrzyskich stróży prawa. Gratulacje przekazał także pan Wojewoda.

Święto Policji dla funkcjonariuszy jest szczególną okazją, to właśnie wtedy najczęściej mamy okazję awansować na wyższy stopień policyjny. W tym roku wyróżniono w ten sposób ponad 650 stróży prawa. Szesnastu z nich miało zaszczyt odebrać akty mianowania podczas dzisiejszej uroczystości z rąk najwyższych przełożonych.

Kolejną grupę, dla których był to dzień wyjątkowy, stanowili nowo przyjęci policjanci. 41 funkcjonariuszy, podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji miało rzadką okazję złożyć ślubowanie. Ich przygoda z mundurem rozpoczęła się niewątpliwie w szczególnych okolicznościach.

Po części związanej z wyróżnieniami, awansami i ślubowaniem przyszedł czas na przemówienia. Komendant Główny Policji inspektor Marek Boroń dziękował za poświęcenie i zaangażowanie policjantów w codzienną służbę, ich rodzinom – za zrozumienie i cierpliwość. Pan komendant wskazywał na nowoczesność i zmiany w Policji, jednak zaznaczył, że zawsze to człowiek jest na pierwszym miejscu. „Nie ma nic cenniejszego w naszym zawodzie niż wdzięczność ludzi..” – podkreślił.

Podczas przemówień Pana Wojewody Świętokrzyskiego, Pani Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Starosty Opatowskiego mogliśmy usłyszeć wiele słów uznania i podziękowań za profesjonalną i odpowiedzialną służbę. Wraz z wyrazami wdzięczności przekazywano najlepsze życzenia.

W ostatniej części dzisiejszej uroczystości orkiestra garnizonu śląskiego, która zapewniła doskonałą oprawę muzyczną całego wydarzenia, zaprezentowała swoje możliwości w krótkim koncercie. Następnie odbyła się tradycyjna defilada pododdziałów. Oficjalną część zakończył meldunek złożony Komendantowi Głównemu Policji przez dowódcę uroczystości.

Po oficjalnej części wydarzenia odbył się rodzinny piknik. Uczestnicy i mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z wieloma atrakcjami przygotowanymi przez policjantów, lokalne koła gospodyń wiejskich. Rozmowy – nie tylko o bezpieczeństwie – z mundurowymi, zapoznanie się ze sprzętem wykorzystywanym w codziennej służbie i możliwość spróbowania regionalnych potraw przygotowanych przez lokalnych producentów stanowiły nie lada atrakcję.

Służba, poświęcenie – w myśl tych wartości, podczas dzisiejszego święta zorganizowano możliwość honorowego oddawania krwi. Na miejscu był specjalny „krwiobus” z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

W uroczystości uczestniczyli między innymi:

Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń, posłowie i senatorzy ziemi świętokrzyskiej, Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, przedstawiciele władz samorządowych na czele ze Starostą Opatowskim Tomaszem Stańkiem oraz Burmistrzem Miasta i Gminy Opatów  Grzegorzem Gajewski, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezji Sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz wraz z przybyłymi kapelanami i duchowieństwem, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Magdalena Nguyen-Fudala, Komendant – Rektor Akademii Policji w Szczytnie insp. dr Agata Malasińska-Nagórny, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Tomasz Jarosz, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Zbigniew Nowak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach mł. insp. Marcin Chatys, Dyrektor Centralnego – Laboratorium Kryminalistycznego Policji mł. insp. Iwona Marciniak-Krawczyk, insp. Milena Pietruś – Dyrektor Biura Kadr i Organizacji Policji, mł. insp. Karol Stojak – Dyrektor Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych, Magdalena Świderska – Dyrektor Biura Finansów, byli Komendanci Wojewódzcy Policji w Kielcach, przedstawiciele urzędów, instytucji i zaprzyjaźnionych służb mundurowych na czele z: Komendantem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adamem Jopkiem, Dowódcą 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej gen. bryg. Krzysztofem Knutem, Świętokrzyskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach nadbryg. Krzysztofem Cioskiem, Komendantem Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych w Kielcach płk. Adamem Włoczewskim, Zastępcą Dowódcy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk. Ireneuszem Ślęzakiem, Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Rzeszowie ppłk. Stanisławem Kotulą, Zastępcą Szefa Oddziału Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach ppłk. Bogdanem Kołkowskim, Zastępcą Dyrektora Delegatury ABW w Radomiu mjr. Cezarym Jewiakiem. Zastępca Dyrektora Regionalnego Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Roman Wróblewski, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Kielcach Paweł Cymbalak,Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Jacek Skórski, Świętokrzyski Kurator Oświaty Piotr Łojek, Dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddział Kielce Wojciech Górski, Prezes Huty Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak, Prezes Zarządu Targów Kielce Andrzej Mochoń, przedstawiciele pozostałych służb, urzędów, instytucji i wymiaru sprawiedliwości. Przedstawiciele służby zdrowia na czele z Dyrektorem 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo Rehabilitacyjnego w Busku – Zdroju Bernardem Soleckim, przedstawiciele środowisk akademickich, mediów oraz zaprzyjaźnionych firm i instytucji, którzy na co dzień współpracują oraz wspierają Policję świętokrzyską.

Komendanta Miejskiego i Komendanci Powiatowi Policji garnizonu świętokrzyskiego, Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Kielcach, Dowódca Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Kielcach, Naczelnik Zarządu w Kielcach Centralnego Biura Śledczego Policji, Naczelnik Wydziału w Kielcach Biura Spraw Wewnętrznych Policji oraz Naczelnik Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, naczelnicy poszczególnych wydziałów, kierownicy sekcji, a także osoby zajmujące samodzielne stanowiska w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach, przewodniczący i przedstawiciele związków zawodowych oraz stowarzyszeń, w tym Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 w Kielcach Grażyna Szkonter, pracownicy cywilni oraz policjanci garnizonu.

Opr. MŚ/DK

Fot: DJ

Źródło: KWP w Kielcach

Aktualności

Polecamy