„Nie kłam medyka, policjanta, strażaka. Jeśli byłeś za granicą, miałeś ryzykowne kontakty, podejrzewasz, że możesz być zakażony koronawirusem, nie okłamuj służb. Nasze bezpieczeństwo jest teraz także Waszym bezpieczeństwem” – proszą nas o mówienie prawdy służby medyczne, strażacy oraz policjanci.
Bądźmy szczerzy, nie zatajajmy informacji o stanie naszego zdrowia, pobycie za granicą lub kontakcie z osobą, która przebywała w innym kraju. Nie ukrywajmy faktu, że przebywamy na kwarantannie. To bardzo ważne w walce z wirusem SARS-CoV-2. Dbajmy nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale o tych, którzy walczą z koronawirusem każdego dnia. Ukrywanie tych informacji może doprowadzić do sytuacji, w której udzielający pomocy – lekarze, pielęgniarki, strażacy i policjanci, będą zmuszeni poddać się 14-dniowej kwarantannie albo zostaną zakażeni.
Informacja o możliwości kontaktu osób poszkodowanych z chorymi lub będącymi w kwarantannie umożliwi służbom jeszcze lepsze zabezpieczenie się w czasie niesienia pomocy. Ponadto pamiętajmy, aby na numer alarmowy 112 dzwonić tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia.
Mirosław Gębski, starosta kielecki
Do apelu dołączają się przedstawiciele służb medycznych. – To bardzo ważne, by mówić prawdę medykowi, pielęgniarce czy ratownikowi. Osoba potrzebująca pomocy medycznej ją otrzyma, a my będziemy mieli możliwość postępowania według procedur, zapewniając bezpieczeństwo osobie poszkodowanej i personelowi. Dzięki temu nie ma ryzyka osłabienia zespołu i zakłócenia pracy szpitala – informuje Jolanta Rybczyk, dyrektorka Szpitala Powiatowego w Chmielniku.