Przestępstwa przeciwko mieniu, a dokładniej kradzieże z włamaniem, dotykają wielu mieszkańców różnych państw. Średnio na terenie Unii Europejskiej co 1,5 minuty dochodzi do jednego włamania. Badania wyraźnie pokazują, że odpowiednie zabezpieczenia mogą pomóc w uchronieniu swoich dóbr przed kradzieżą. Te same badania pokazują, że atestowane zamki do okien i drzwi, rolety antywłamaniowe, alarmy połączone z monitoringiem czy zewnętrzne światła, które zapalają się, gdy ich czujniki wykrywają ruch, zmniejszają ryzyko włamania.
Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać! Niemniej jednak wciąż wiele osób pada ofiarą włamań. Należy powiedzieć, że przecież przestępstwo kradzieży z włamaniem pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa domowników.
Dlatego kluczowe jest, abyśmy stosowali się do poniższych wskazówek:
Zwróć uwagę na nieoczywiste sposoby oznaczania mieszkań przez złodziei min. poprzez pozostawienie na wycieraczkach drobnych przedmiotów np. monet, naklejaniu kartek na drzwiach lokali mieszkalnych oraz oraz malowaniu znaków graficznych, co stanowi uzyskanie przez włamywaczy informacji o dłuższej nieobecności mieszkańców w danym w lokalu. Dlatego właśnie jeżeli wyjeżdżasz na dłuży czas poproś sąsiada lub bliską ci osobę, o to aby zebrała przedmioty (ulotki, monety itp.) leżące na wycieraczce, zwróciła uwagę na drzwi wejściowe czy nie są oklejone lub oznaczone w sposób graficzny.
Źródło EUCPN /KMP w Kielcach