28 września w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyło się prestiżowe seminarium dotyczące energetyki jądrowej. Wzięli w nim udział nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Skorzeszycach – Iwona Wojtachnio i Dariusz Kwiecień. To jedni z dziesięciu pedagogów z całego województwa świętokrzyskiego, którzy zostali zakwalifikowani do programu. Zdobyta przez nich wiedza będzie wykorzystywana w codziennej pracy z uczniami.
Nauczyciele podczas szkolenia poszerzą swoją wiedzę na temat energii jądrowej, jej wykorzystania oraz związanych z nią korzyści i zagrożeń. Udoskonalą również warsztat metodyczny niezbędny do prowadzenia atrakcyjnych zajęć z zagadnień energetyki jądrowej zgodnych z zapisami nowej podstawy programowej.
Pedagodzy otrzymają także materiały edukacyjne dla szkół. Będą to gry edukacyjne dla młodzieży, scenariusze lekcji i propozycje zadań. Po zakończeniu szkolenia wszystkie zaprezentowane narzędzia zostaną także bezpłatnie przekazane na rzecz placówek. Nauczyciele będą mogli wykorzystywać je w pracy z uczniami. . – Ogromnym wyróżnieniem jest zakwalifikowanie nauczycieli ze szkoły z terenu gminy Górno do tak prestiżowego programu. Dzięki szkoleniu będą oni mogli prowadzić zajęcia o trudnej tematyce w bardzo ciekawy i przystępny dla ucznia sposób. Być może dzięki programowi zostaną tu odkryte nowe talenty – mówił Przemysław Łysak, wójt gminy Górno.
Warto dodać, że placówki otrzymają także pakiet edu-box pod tytułem „Jak uczyć o energii jądrowej”. Dzięki niemu wszyscy nauczyciele z danej szkoły będą mieli możliwość przeprowadzenia ćwiczeń i eksperymentów dotyczących historii promieniotwórczości, a także ćwiczenia modelujące i symulujące zagadnienia związane z energetyką jądrową oraz eksperymenty symulujące proces rozczepienia jądra atomowego i proces nukleosyntezy. W skład pakietu edu-box wejdzie także urządzenie do detekcji promieniowania jądrowego do zastosowań edukacyjnych oraz aplikacje na telefony.
Seminarium jest organizowane przez Departament Energetyki Jądrowej Ministerstwa Energii i Wydziałów Chemii i Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.