Dwudziestu nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Piekoszowie przeszło specjalne szkolenie, dzięki któremu w innowacyjny sposób będą uczyć swoich podopiecznych kreatywności i zwiększać ich zaangażowanie. Teraz będą prowadzić innowacyjne zajęcia z wykorzystaniem zestawów LEGO, aktywizujących uczniów do twórczej współpracy w grupach. To kolejne wybiegające ponad standardy lekcje przyszłości w piekoszowskiej szkole.
Będą się one odbywać w specjalnie przygotowanej do tego celu Pracowni Aktywnej Edukacji, na którą lokalny samorząd pozyskał ponad 351 tysięcy złotych unijnego dofinansowania. – Uczniowie będą budować, konstruować, realizować wspólne projekty, uczyć się planowania i kreatywnego myślenia, rozwijając przy tym swoje umiejętności w oparciu o innowacyjną metodologię STEAM – mówi burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów Zbigniew Piątek. – Z nowoczesnej pracowni wyposażonej w zestawy LEGO będą korzystać uczniowie wszystkich klas. Młodsi będą się uczyć poprzez zabawę, co jest niezwykle ważne w pewnym wieku. Nabyte w tej pracowni umiejętności, takie jak: współpraca w grupie, czy umiejętność planowania, logicznego myślenia i rozwój kreatywności, wzbogacą i rozwiną w uczniach te kompetencje, które za jakiś czas pomogą im zbudować przyszłość. Wychodząc ponad standardy będą wiedzieli nie tylko jak konstruować, ale też jak rozwiązywać problemy i współpracować ze sobą. Nowoczesne technologie to przyszłość, na którą i my stawiamy, stwarzając naszym uczniom takie możliwości, które pozwolą im w przyszłości odnaleźć się na rynku pracy – podkreśla burmistrz Zbigniew Piątek.
Pracownia Aktywnej Edukacji powstała w piekoszowskiej szkole w ramach projektu „Aktywna Edukacja w SP w Piekoszowie”, który jest skierowany do 408 uczniów ze wszystkich klas od I do VIII oraz do 20 nauczycieli. Warto przypomnieć, że w ramach projektu funkcjonuje także nowoczesna sala do prowadzenia zajęć z matematyki i informatyki dla klas 1-3 z 27 stanowiskami komputerowymi przeznaczonymi dla uczniów młodszych oraz stanowiskiem nauczyciela. Do sali zakupiony został również monitor interaktywny.
Z projektu skorzystało także 20 nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, j. angielskiego i matematyki oraz edukacji wczesnoszkolnej. Pedagodzy już podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje w zakresie: aktywnych form edukacji, umiejętności pracy w metodologii STEAM, korzystania z narzędzi komputerowych i multimedialnych, a także prowadzenia innowacyjnych zajęć z wykorzystaniem zestawów LEGO, aktywizujących uczniów do twórczej współpracy w grupach. – Intensywne szkolenie przeszło dwudziestu nauczycieli. Poprowadziła je Iga Malik, certyfikowana trenerka Akademii LEGO® Education. Bardzo się cieszę, że w ramach projektu nasi nauczyciele mogli podnieść swoje kompetencje. Rozumiejąc nowoczesną technologię z zakresu chociażby programowania i robotyki potrafią pokazać naszym uczniom, jak w twórczy sposób tej technologii używać. Dobrze doposażone szkoły i wykwalifikowana kadra nauczycielska to dziś podstawa dobrego kształcenia – mówi Krzysztof Stępniewski, dyrektor szkoły w Piekoszowie.
Realizacja kolejnego już projektu, dzięki któremu uczniowie ze szkoły w Piekoszowie mogą mieć tutaj prawdziwe lekcje przyszłości, kosztowała 390 tysięcy złotych, z czego ponad 351 tysięcy złotych pokryło unijne dofinansowanie pozyskane przez władze Miasta i Gminy Piekoszów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.