3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościNasze zwierzęta są bezpieczne

Nasze zwierzęta są bezpieczne

Zobacz

W środę, 26 czerwca, zebrała się Komisja Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska, której przewodniczył radny Bogdan Gierada. 

W zebraniu uczestniczyli ponadto: wicestarosta kielecki Tomasz Dulny, radni powiatowi Renata Łoboda i Sławomir Stelmaszczyk, skarbnik powiatu Anna Moskwa, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Zenon Pedrycz, kierownik Zespołu Informacji i Promocji Agnieszka Madetko oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach Jarosław Sułek.

Głównym tematem rozmów Komisji był stan zagrożeń różnymi chorobami zarówno wśród zwierząt dzikich, jak i hodowlanych. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach przedstawił zebranym wyczerpującą informację dotyczącą chorób, miejsc ich występowania oraz prognoz ich rozprzestrzeniania się.

Zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) już się pojawia. Kilka sztuk dzików w powiecie starachowickim posiadało pozytywny wynik choroby. – W powiecie kieleckim jeszcze nie stwierdzono żadnych zakażonych zwierząt, jednak dziki migrują i to zagrożenie jest przez to coraz większe – informuje lek. wet. Jarosław Sułek. Cztery gminy z naszego powiatu – Nowa Słupia, Bodzentyn, Bieliny, Górno – zostały oznaczone fioletową strefą, tzn. że są najbardziej narażone na ASF. W Bodzentynie znajduje się chłodnia. Każda padlina jest tam przechowywana do czasu utylizacji, dzikom dodatkowo bada się krew w celu wykrycia zakażenia wirusem. Lekarz weterynarii przestrzega również przed trwającym już sezonem jagodowym. – Jeśli wdepniemy lub otrzemy się o ekskrementy zakażonych dzików i w tym obuwiu/ubraniu wejdziemy do naszej hodowli świń – zakażenie nastąpi już w przeciągu kilku dni – podkreśla.

Poruszono także problem choroby, jakim jest zgnilec złośliwy atakujący pasieki. Chorobę tą wykryto w Zgórsku. Uśmierca ona całe rodziny pszczele. Jedynym sposobem powstrzymania choroby jest spalenie całego ula oraz wszystkich narzędzi, którymi posługują się pszczelarze. W przypadku wykrycia ogniska zgnilca złośliwego, w obrębie 6 km, wszystkich zajmujących się pszczołami przestrzega się przed przenoszeniem uli w inne miejsce. Bada się również miody, woski i pyłki w celu wykrycia wirusa.

Kolejną omawianą chorobą, atakującą szczególnie indyki i kury nioski, była ptasia grypa. Jednak w naszym regionie choroba ta nie występuje.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii nie zanotował także od wielu lat żadnych zakażeń wścieklizną.  – Wszystkie akcje szczepień dzikich zwierząt oraz zrzucania szczepionek w lasach przynoszą zamierzone efekty – podkreśla Jarosław Sułek.

Następnie odbyło się głosowanie, podczas którego radna Renata Łoboda została wybrana na sekretarze Komisji.

Skarbnik powiatu Anna Moskwa przedstawiła zgromadzonym zmiany i aktualizację budżetu. Natomiast kierownik Madetko opowiedziała o zmianach ustaw dotyczących nadawania tytułów „Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego” i „Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego”.

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy