3.5 C
Kielce
niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaKultura"Naszą ojczyznę racz nam wrócić, Panie". Rocznica Upadku Powstania Listopadowego

„Naszą ojczyznę racz nam wrócić, Panie”. Rocznica Upadku Powstania Listopadowego

Zobacz

Mieszkańcom powiatu kieleckiego historia Powstanie Listopadowego, może nie weszła tak głęboko w pamięć jak Insurekcja Styczniowa roku 1861. Nic dziwnego ponieważ, Ziemia Świętokrzyska była sercem działań Mariana Langiewicza, Dionizego Czachowskiego czy bitwy pod Małogoszczem, a to nazwiska i miejsca ściśle związane z Powstaniem Styczniowym i celebrowane w corocznych akademiach i rekonstrukcjach.

Dziś przypada rocznica upadku Powstania Listopadowego. Kapitulacja twierdzy zamojskiej 21 listopada 1831 roku przypieczętowała  nierealizowanie marzenia  Polaków do wybicia się Królestwa Polskiego na niepodległość. Ten utworzony w 1815 roku, twór Kongresu Wiedeńskiego, był kontynuacją Księstwa Warszawskiego.

„Złe z dobrem pomieszane, ale lepiej nam będzie, niż było” – wyrażał nadzieję o Królestwie Kongresowym książę Adam Jerzy Czartoryski. Szybko okazało się, że carskiego absolutyzmu nie da się połączyć z polską wolnością.

„Konstytucja na stole, a bat pod stołem”

Po kilku latach istnienia Królestwa Kongresowego okazało się jednak, że „Konstytucja na stole, a bat pod stołem”: nadużycia rosyjskich urzędników, okrutne traktowanie żołnierzy i cywilów  przez naczelnego wodza armii, Wielkiego Księcia Konstantego i jawne łamanie konstytucji powodowało rośnięcie  niezadowolenie polskiego społeczeństwa,  aż do wybuchu powstania listopadowego w 1830 roku, które przerodziło się w otwartą, polsko-rosyjską wojnę.

Działania wojenne w Powstaniu Listopadowym to szereg chwalebnych zwycięstw oręża polskiego pod Stoczkiem, Iganiami,  Wawrem i Dębem Wielkim. To również klęski z przeważającymi siłami pod Ostrołęką.

Działania zbrojne na Ziemi Kieleckiej

Po utworzeniu Królestwa Polskiego, 6 sierpnia 1816 roku Namiestnik Królestwa Polskiego gen. Józef Zajączek postanowił (z uwagi na utworzenie wolnego miasta Krakowa), aby Kielce zostały stolicą województwa krakowskiego.

Powstanie 1830 roku trafiło w Kielcach i okolicznych miasteczkach na podatny grunt.
5 grudnia 1930 roku zarządzono powołanie pod broń byłych żołnierzy i podoficerów. Formowanie tych oddziałów wymagało wielkiej ofiarności społeczeństwa, trzeba było zapewnić im wyżywienie i zakwaterowanie. W owym okresie pełnomocnikiem Rządu Narodowego i dowódcą Gwardii Ruchomej był Jan Ledóchowski, który 9 grudnia 1830 roku wydał odezwę do mieszkańców województwa. Zastąpił go niedługo potem Henryk Dembiński, który organizował oddziały zbrojne armii czynnej i Gwardię Ruchomą. Niezależnie od tego powoływano Straż Obywatelską, która w nocy patrolowała miasto i pełniła warty na rogatkach i przy magazynach. Z udziału w pracach Straży zwolnieni byli duchowni i urzędnicy państwowi. Do Kielc przybywały też oddziały ochotnicze z całego województwa, które potem brały udział w bitwach pod Nową Wsią, Sochaczewem i Warszawą. Bataliony Gwardii Ruchomej rozwiązano na wiosnę 1831 roku.

Zapał mieszkańców gasł. Ostatnim zrywem było utworzenie w końcu sierpnia na rozkaz generała Samuela Różyckiego Gwardii Narodowej złożonej ze wszystkich mieszkańców w wieku od 19 do 50 lat. Powstały 4 takie kompanie. Był to już koniec powstania, a 24 września 1831 roku do Kielc wkroczyły wojska rosyjskie.

Po klęsce powstania Kongresówka została włączona do rosyjskiego imperium, zniesiono konstytucję, zastępując ją Statutem Organicznym i mocno ograniczając autonomię, likwidując Sejm i oddzielną armię. I ta autonomia została ograniczona po upadku kolejnego zrywu niepodległościowego, czyli powstania styczniowego w 1864 roku.

 

Aktualności

Starosta kielecki w TVP3 Kielce

Starosta kielecki Tomasz Pleban będzie gościem programu "Dobrego dnia" w TVP3 Kielce, dziś (piątek) o godz....

Polecamy