3.5 C
Kielce
czwartek, 24 kwietnia, 2025
Strona głównaKulturaNasza Niepodległa. W bibliotece pedagogicznej o wolnej Polsce

Nasza Niepodległa. W bibliotece pedagogicznej o wolnej Polsce

Zobacz

Wystawy, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach przygotowała cykl wydarzeń z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji biblioteka pedagogiczna wraz z filiami zaplanowała wiele wydarzeń, które znakomicie wpisują się w rozważania o wolności i żmudnej drodze Polaków do jej odzyskania.

Wystawy i spotkania autorskie

Jakie propozycje przygotowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach?

– 12 listopada o godz. 12 zapraszamy na wernisaż wystawy “Orły polskie Stanisława Hadyny”. To prezentacja 20 orłów inspirowanych godłem Polski, odlanych w brązie i aluminium. Ekspozycja nawiązuje do historycznych przedstawień symbolu polskiej państwowości, ale jest również artystyczną wizją i interpretacja artysty,

– 27 listopada, godz. 11 – spotkanie autorskie z Markiem Lisem i promocja jego książki „Wielka wojna w cieniu Łysej Góry”, która poświęcona jest działaniom wojennym w latach 1914-1915 w rejonie Łysogór i Pasma Jeleniowskiego Gór Świętokrzyskich. Autor jest historykiem, nauczycielem, regionalistą, kierownikiem filii biblioteki pedagogicznej w Opatowie,

– Wystawa  „11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości” dostępna w holu przy wypożyczalni. Prezentowane są na niej książki, albumy i multimedia poświęcone m. in. postaciom Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego czy działalności Legionów Polskich,

– wystawa „Edukacja obywatelska” – dostępna w holu biblioteki. Wystawa wpisuje się w jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025  „Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.” Prezentujemy na niej bogaty wybór książek, artykułów z czasopism, multimediów, to znakomite wsparcie dla nauczycieli i pedagogów. Ekspozycję można oglądać do 6 grudnia.

Proponujemy również cykl lekcji bibliotecznych poświęconych tematyce patriotycznej. Pierwsza  nich odbędzie się 14 listopada, a wezmą w niej udział uczniowie z SP nr 34 w Kielcach. Zapraszamy  również zainteresowane szkoły do udziału w lekcjach:

  • Dzień Niepodległości 11 listopada: lekcja dla klas III, IV
  • Polskie symbole narodowe: lekcja dla klas III, IV

Chętnych prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 41 344 28 61

 

Filie biblioteki pedagogicznej o niepodległości

Wiele wydarzeń zaplanowano również w filiach biblioteki pedagogicznej. I tak na przykład w Busku – Zdroju ruszył już cykl spotkań z  grupami podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Opieki nad Dziećmi. W filii w Jędrzejowie do 18 listopada można oglądać wystawę Narodowe Święto Niepodległości, odbyły się już zajęcia czytelnicze: Jak powstało godło – zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai  i “Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”. 

W placówce w Kazimierzy Wielkiej w piątek, 8 listopada odbyły się lekcje biblioteczne  „Narodowe Święto Niepodległości: jak być współczesnym patriotą”, kolejną  „Czym jest Niepodległość’ zaplanowano na 12 listopada.

W filii w Końskich w Wypożyczalni do 18 listopada eksponowane są materiały dostępne w zbiorach biblioteki oraz plansze Józef Piłsudski, polska flaga i polski hymn. W filii w Opatowie do 29 listopada czynna jest wystawa okolicznościowa zatytułowana “W drodze do Niepodległości”, zaplanowano również cykl lekcji bibliotecznych.

W filii biblioteki w Ostrowcu Świętokrzyskim od 4 do 15 listopada trwają wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości (m. in. zajęcia czytelnicze, plastyczne i edukacyjne), zaś w Sandomierzu zorganizowano dwie wystawy w Czytelni, w Staszowie zajęcia z edukacji patriotycznej, zaplanowano także spotkanie z Markiem Lisem – historykiem i regionalistą (15 listopada), można również oglądać wystawę publikacji „Narodowe Święto Niepodległości”.

Do 29 listopada w siedzibie włoszczowskiej filii czynna jest  wystawa „11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości”, zaplanowano również  cykl lekcji bibliotecznych. Zajęcia z uczniami poświęcone Narodowemu Świętu Niepodległości zaplanowano także w filii w Pińczowie, można tu również oglądać do końca listopada wystawę poświęconą 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Galeria

Aktualności

Spore kłopoty nastolatka

Nastolatek pod pływem marihuany ze słoikiem 56 gramów suszu tego narkotyku, to bilans interwencji jaką podjęli wobec młodego chłopaka...

Polecamy