3.5 C
Kielce
czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaKulturaNasza Niepodległa. W bibliotece pedagogicznej o wolnej Polsce

Nasza Niepodległa. W bibliotece pedagogicznej o wolnej Polsce

Zobacz

Wystawy, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach przygotowała cykl wydarzeń z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji biblioteka pedagogiczna wraz z filiami zaplanowała wiele wydarzeń, które znakomicie wpisują się w rozważania o wolności i żmudnej drodze Polaków do jej odzyskania.

Wystawy i spotkania autorskie

Jakie propozycje przygotowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach?

– 12 listopada o godz. 12 zapraszamy na wernisaż wystawy “Orły polskie Stanisława Hadyny”. To prezentacja 20 orłów inspirowanych godłem Polski, odlanych w brązie i aluminium. Ekspozycja nawiązuje do historycznych przedstawień symbolu polskiej państwowości, ale jest również artystyczną wizją i interpretacja artysty,

– 27 listopada, godz. 11 – spotkanie autorskie z Markiem Lisem i promocja jego książki „Wielka wojna w cieniu Łysej Góry”, która poświęcona jest działaniom wojennym w latach 1914-1915 w rejonie Łysogór i Pasma Jeleniowskiego Gór Świętokrzyskich. Autor jest historykiem, nauczycielem, regionalistą, kierownikiem filii biblioteki pedagogicznej w Opatowie,

– Wystawa  „11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości” dostępna w holu przy wypożyczalni. Prezentowane są na niej książki, albumy i multimedia poświęcone m. in. postaciom Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego czy działalności Legionów Polskich,

– wystawa „Edukacja obywatelska” – dostępna w holu biblioteki. Wystawa wpisuje się w jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025  „Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.” Prezentujemy na niej bogaty wybór książek, artykułów z czasopism, multimediów, to znakomite wsparcie dla nauczycieli i pedagogów. Ekspozycję można oglądać do 6 grudnia.

Proponujemy również cykl lekcji bibliotecznych poświęconych tematyce patriotycznej. Pierwsza  nich odbędzie się 14 listopada, a wezmą w niej udział uczniowie z SP nr 34 w Kielcach. Zapraszamy  również zainteresowane szkoły do udziału w lekcjach:

  • Dzień Niepodległości 11 listopada: lekcja dla klas III, IV
  • Polskie symbole narodowe: lekcja dla klas III, IV

Chętnych prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 41 344 28 61

 

Filie biblioteki pedagogicznej o niepodległości

Wiele wydarzeń zaplanowano również w filiach biblioteki pedagogicznej. I tak na przykład w Busku – Zdroju ruszył już cykl spotkań z  grupami podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Opieki nad Dziećmi. W filii w Jędrzejowie do 18 listopada można oglądać wystawę Narodowe Święto Niepodległości, odbyły się już zajęcia czytelnicze: Jak powstało godło – zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai  i “Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”. 

W placówce w Kazimierzy Wielkiej w piątek, 8 listopada odbyły się lekcje biblioteczne  „Narodowe Święto Niepodległości: jak być współczesnym patriotą”, kolejną  „Czym jest Niepodległość’ zaplanowano na 12 listopada.

W filii w Końskich w Wypożyczalni do 18 listopada eksponowane są materiały dostępne w zbiorach biblioteki oraz plansze Józef Piłsudski, polska flaga i polski hymn. W filii w Opatowie do 29 listopada czynna jest wystawa okolicznościowa zatytułowana “W drodze do Niepodległości”, zaplanowano również cykl lekcji bibliotecznych.

W filii biblioteki w Ostrowcu Świętokrzyskim od 4 do 15 listopada trwają wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości (m. in. zajęcia czytelnicze, plastyczne i edukacyjne), zaś w Sandomierzu zorganizowano dwie wystawy w Czytelni, w Staszowie zajęcia z edukacji patriotycznej, zaplanowano także spotkanie z Markiem Lisem – historykiem i regionalistą (15 listopada), można również oglądać wystawę publikacji „Narodowe Święto Niepodległości”.

Do 29 listopada w siedzibie włoszczowskiej filii czynna jest  wystawa „11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości”, zaplanowano również  cykl lekcji bibliotecznych. Zajęcia z uczniami poświęcone Narodowemu Świętu Niepodległości zaplanowano także w filii w Pińczowie, można tu również oglądać do końca listopada wystawę poświęconą 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Galeria

Aktualności

Popełnił sześć wykroczeń odpowie za przestępstwo

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ostrowieckiej komendy „rozliczyli” 25-latka za kradzieże, których...

Polecamy