9 września w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach czytano „Przedwiośnie” Żeromskiego. Oprócz przypomnienia ponadczasowego dzieła pisarza, zebrani mogli także przysłuchiwać się występom młodych artystów z terenu gminy Daleszyce.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 17.00. Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Alicja Prendota oraz dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Norbert Wojciechowski powitali przybyłych gości. – Narodowe czytanie to doskonała okazja, aby przypomnieć dzieła wielkich pisarzy i zachęcić młodsze pokolenia do tego, aby częściej sięgały po lektury. Czytelnictwo w Polsce jest niestety na bardzo niskim poziomie, dlatego warto brać udział w takich akcjach, po to, aby pokazać Polakom, jak miło można spędzić czas z książką – mówi burmistrz Dariusz Meresiński.
Do lektury zebranych wprowadziła dyrektor Alicja Prendota, która przedstawiła zarys historyczny dzieła. Następnie Orkiestra Dęta z Daleszyc zainicjowała wspólne odśpiewanie hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Po nim Chór „Uratowani” zaśpiewał utwór pt. „Niepodległa i niepokorna”.
Po tym wstępie do wspólnego czytania zostali zaproszeni: burmistrz Dariusz Meresiński, Piotr Ferens – sekretarz Miasta i Gminy Daleszyce, Renata Segiecińska – dyrektor MGOPS w Daleszycach, Małgorzata Wojciechowska – dyrektor MGŻ w Daleszycach, Anna Kosmala – kierownik Wydziału Administracji i Rozwoju Urzędu Miasta i Gminy Daleszyce, Alicja Prendota – dyrektor MGBP w Daleszycach oraz Jakub Woźniak – uczeń klasy II Liceum Plastycznego w Kielcach i Natalia Zemsta – uczennica klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Śniadeckiego w Kielcach.
Kolejne rozdziały „Przedwiośnia” przeplatane były występami artystycznymi. Zosia Baran, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Sukowie zaśpiewała piosenkę pt. „Przybyli ułani pod okienko”. Sara Bernat zaprezentowała się w piosence pt. „Kocham wolność”. Wiktor Zwierzyński zaśpiewał utwór pt. Modlitwa obozowa”. Chór „Uratowani” zaprezentował się w pieśniach „Z dymem pożarów” i „Krzyż i orzeł”. Przed zebraną publicznością wystąpiła także Orkiestra Dęta, która odegrała utwory: „Szara Piechota” i „Pierwsza brygada”. Na zakończenie zebrani goście wspólnie odśpiewali „Rotę”.
Agnieszka Olech