3.5 C
Kielce
niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościNarodowe Czytanie w bibliotece w Samsonowie i jej filii w Zagnańsku

Narodowe Czytanie w bibliotece w Samsonowie i jej filii w Zagnańsku

Zobacz

Z początkiem września w całym kraju odbyła się jedenasta edycja akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W gminie Zagnańsk wspólnie czytano to dzieło w bibliotece w Samsonowie, jak i jej filii w Zagnańsku, a do włączenia się w akcję zaprosiły tutejsze Dyskusyjne Kluby Książki.

„Ballady i romanse”

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez prezydenta RP i jego małżonkę od 2012 roku. Podczas pierwszej edycji tego wydarzenia czytano wspólnie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tegorocznej akcji znów powrócono do jednego z dzieł tego wybitnego autora. Lekturą, która była czytana w całej Polsce były „Ballady i romanse”, które zostały opublikowane w 1822 roku w Wilnie. Cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. Dziś są one niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, który został ogłoszony w bieżącym roku w celu uczczenia dwóchsetlecia wydania zbioru. – Cieszę się, że gmina Zagnańsk również włącza się w tak wspaniałą akcję. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że warto czytać. To wydarzenie tylko potwierdza tę tezę i zachęca do sięgania po różnorodne lektury, również te, które mają ogromne znaczenie dla naszej narodowej kultury – podkreśla Wojciech Ślefarski, wójt gminy Zagnańsk.

Dyskusyjne Kluby Książki wspólnie czytały dzieło

Wspólnego czytania w gminie Zagnańsk podjęły się tutejsze Dyskusyjne Kluby Książki z Samsonowa i Zagnańska. – Celem tej akcji jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Wspólnie z klubowiczami celebrowaliśmy tę uroczystość czytając fragmenty „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczciwości, fantazji i ludowej moralności. Serdecznie dziękujemy paniom i panom z Dyskusyjnych Klubów Książki za zaangażowanie i współtworzenie tego przedsięwzięcia – podsumowuje Anna Kapciak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie.

Galeria

Aktualności

Zawsze gotów do niesienia pomocy

Młodszy aspirant Rafał Maziejuk zawsze przygotowany jest by nieść pomoc. Wczoraj kolejny raz gotowość ta wystawiona była na próbę,...

Polecamy