3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualności"Narodowe Czytanie" w Tokarni

„Narodowe Czytanie” w Tokarni

Zobacz

Powiat kielecki po raz kolejny przyłączył się do ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. W tym roku patronuje jej Stanisław Wyspiański, a lekturą obowiązkową jest „Wesele”.

Samorządowcy z powiatu kieleckiego po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. – Tegoroczna akcja czytania dzieła Wyspiańskiego na terenie powiatu kieleckiego odbędzie się w niezwykle klimatycznym i urokliwym miejscu – Parku Etnograficznym w Tokarni – Muzeum Wsi Kieleckiej – mówi Michał Godowski, starosta kielecki.

W organizację akcji „Narodowego Czytania” zaangażowali się uczniowie i nauczyciele ze szkół powiatu kieleckiego oraz wychowankowie i opiekunowie z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. Miłośnicy „Wesela” spotkają się w piątek, 15 września. Dzieło Wyspiańskiego we fragmentach samorządowcy będą czytać od 16.00.

„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich, która została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Chcąc uczcić 200-lecie „ostatniego zajazdu na Litwie” opisanego w dziele Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz” Prezydent, zachęcając do wspólnego czytania lektury, zainicjował akcję „Narodowego Czytania”, która zapoczątkowała cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego zapoznawania się z największymi dziełami polskiej literatury. Stało się to pretekstem do odkrywania na nowo piękna i mądrości, patriotyzmu, humoru, ale i prawdy o nas samych, zawartych w twórczości klasyków.

W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w 2014 roku – „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, zaś w 2015 roku czytanym dziełem była „Lalka” Bolesława Prusa. W Roku Henryka Sienkiewicza – 2016 czytano wybitną polską powieść – „Quo vadis” – powieść historyczna, która została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”.  Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Ciekawie o Stanisławie Wyspiańskim:

  • Stanisław Wyspiański miał bardzo szerokie zainteresowania, a świadczy o tym fakt, że po egzaminie maturalnym, w 1887 r., zapisał się do Szkoły Sztuk Pięknych oraz  na wydział Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wyspiański wybrał jednak malarstwo i stał się ulubionym studentem ówczesnego dyrektora szkoły – Jana Matejki.
  • W 1890 Wyspiański wyjechał w swoją pierwszą zagraniczną podróż z przyjacielem – Józefem Mehofferem. Odwiedzili: Włochy, Szwajcarię oraz mekkę artystów,  czyli Paryż. Artysta w czasie drugiej zagranicznej wyprawy osiadł w tym mieście na trzy lata, utrzymując się ze stypendium krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych.
  • To w stolicy Francji Wyspiański uczęszczał do Académie Colarossi i École des Beaux Arts, doskonaląc swój malarski kunszt. To właśnie w Paryżu zaczął także pisać dramaty.
  • W styczniu 1892 roku rozpoczął twórca pracę nad librettem operowym Fantaści. O skomponowanie muzyki poprosił Henryka Opieńskiego.
  • W następnym roku, tj. 1893, od czerwca do sierpnia zajmował się pracą literacką, pisząc sztukę dramatyczną Królowa Korony Polskiej, a w lipcu powstało libretto operowe Daniel, do którego muzykę miał napisać Henryk Opieński.
  • 20 lipca 1893 Stanisław Wyspiański w swojej pracowni urządził wystawę 28 portretów pastelowych, wykonanych w czasie ostatnich 2 miesięcy.
  • 1894 rok przyniósł kolejną, czwartą już podróż po Europie – Wyspiański odwiedził: Paryż, Wiedeń, Linz, Simbach, Monachium, Lindau, Boden, Bazyleę.
  • W maju 1896 Wyspiański przyjął propozycję  Lucjana Rydla  dotyczącą wykonania ilustracji do Iliady Homera, tłumaczonej  przez przyjaciela  dla Tygodnika Ilustrowanego.
  • We wrześniu 1897 roku Wyspiański rozpoczął współpracę z czasopismem Życie. Tygodnik Ilustrowany Literacki i Artystyczny. Dnia 20 września tego roku ukazał się Prospekt (druk okolicznościowy) ozdobiony rysunkami i winietami artysty, a 24 września – okazowy, pierwszy numer pisma.
  • W 1898 poeta odwiedził Warszawę, a przy okazji pobytu zwiedził Stare Miasto i Łazienki, których poznanie dało artyście impuls do napisania Nocy Listopadowej.
  • 26–27 czerwca 1898 roku odbywały się obchody ku czci Adama Mickiewicza, związane z odsłonięciem pomnika poety na Rynku Krakowskim. Wyspiański i Rydel zajęli się przygotowaniem uroczystego przedstawienia, podczas którego zostały odegrane dwa fragmenty z III części Dziadów oraz apoteoza w układzie Wyspiańskiego ze słowami Rydla.
  • W listopadzie 1898 skończył pisać Warszawiankę. Pieśń z roku 1831. Dramat został pierwszy raz wydrukowany w „Życiu” w numerach 45 i 46.
  • Tego roku – 26 listopada odbyła się prapremiera Warszawianki w Teatrze Miejskim w Krakowie prowadzonym przez Tadeusza Pawlikowskiego. Było to pierwsze wystawienie sztuki Wyspiańskiego. Reżyserem i odtwórcą roli Starego Wiarusa był Ludwik Solski.
  • W lutym 1899 miała miejsce premiera Wnętrza Maurycego Maeterlincka w Teatrze Miejskim, połączona z odczytem Stanisława Przybyszewskiego o autorze dramatu. Całość anonsował plakat projektu Wyspiańskiego.
  • W sierpniu 1899 opublikował Wyspiański dramat Klątwa. Ze względów obyczajowych Klątwa została obłożona zakazem wystawiania w całym zaborze austriackim i za życia poety nigdy nie pojawiła się na scenie. Pierwszą inscenizację sztuki przygotowano w Łodzi w 1909r.
  • Od stycznia do maja Wyspiański pisał poematy-rapsody Bolesław Śmiały, Św. Stanisław, Henryk Pobożny pod Legnicą, Piast oraz Kazimierz Wielki, równolegle projektując, z własnej inicjatywy, witraże z przedstawieniami królów do katedry na Wawelu.
  • 18 września 1900 roku w kościele św. Floriana Stanisław Wyspiański poślubił matkę swoich dzieci, Teodorę Teofilę Pytkównę. Świadkami byli wuj Kazimierz Rogowski i Włodzimierz Tetmajer. Związek ten budził wielkie zdziwienie w środowisku krakowskim.
  • 20 listopada Wyspiański był świadkiem na ślubie Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, który odbył się w kościele Mariackim w Krakowie. Razem z żoną i córką Helenką gościł na weselu zorganizowanym w dworku Włodzimierza Tetmajera w Bronowicach.
  • 16 marca 1901 roku w krakowskim Teatrze Miejskim odbyła się prapremiera Wesela. Wyspiański już 17 lutego pokazał swój dramat Kotarbińskiemu, potem czytał rękopis w salonie Pareńskich. W marcu odbyło się sześć prób scenicznych, w tym dwie generalne. Dramat wystawiono w reżyserii Antoniego Walewskiego i w inscenizacji Wyspiańskiego. Dekoracje wykonał Jan Spitzar według projektu autora, który namalował także dwa pastelowe wizerunki: Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Boskiej Ostrobramskiej. Sztuka została odebrana jako sensacja, początkowo obyczajowo-towarzyska. Próby ingerencji w tekst ze strony cenzury w pewnym stopniu przyczyniły się do zwiększenia, i tak już znacznego, zainteresowania spektaklem. Po czwartym przedstawieniu w dniu 22 marca Stanisława Wyspiańskiego okrzyknięto wieszczem narodowym. Do końca sezonu sztukę grano 21 razy. Wesele było przełomem w recepcji twórczości Wyspiańskiego, zmieniając  jego pozycję artystyczną i materialną.
  • Na przełomie kwietnia i maja 1901 ukazało się książkowe wydanie Wesela. Za życia Wyspiańskiego Wesele miało trzy wydania, dwa w 1901 i jedno w 1903 roku.
  • 31 października 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie odbyła się prapremiera Dziadów Adama Mickiewicza w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego.

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy