Można się było o tym przekonać podczas Gminnego Konkursu Pięknego Czytania, jaki już po raz kolejny został zorganizowany przez Bibliotekę Centrum Kultury wraz ze szkołą w Piekoszowie. Czytali uczniowie klas najmłodszych, którzy udowodnili, że czytelnictwo to ich prawdziwa pasja.

Tym razem ponad dwudziestu uczniów klas I-III wzięło udział w zmaganiach czytelniczych. Konkurs składał się z dwóch etapów. Najpierw uczniowie musieli głośno i jak najpiękniej przeczytać tekst „Entliczek Pętliczek”, a następnie losowali jeden z fragmentów tekstu przygotowany przez organizatorów. Po jego przeczytaniu musieli odpowiedzieć na dwa pytania zadane przez członków komisji. Wszyscy młodzi czytelnicy poradzili sobie znakomicie, bo jak sami twierdzą, czytać uwielbiają. – Najbardziej lubię czytać książki z serii „Dziennik cwaniaczka”, które wypożyczam właśnie z tej biblioteki. Dzisiejszy konkurs nie stanowił dla mnie większego problemu. Uwielbiam czytać – mówił Adam Spadło ze szkoły w Piekoszowie. Natomiast „Magiczne drzewo” i „Harry Potter” to ulubione pozycje książkowe Nikoli Mróz. – Dzięki czytaniu rozwijamy się i zdobywamy wiedzę. Czytanie jest super – zaznaczyła Nikola Mróz.

Jak podkreśla wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, celem Gminnego Konkursu Pięknego Czytania jest przede wszystkim kształtowanie umiejętności pięknego czytania i rozumienia tekstu, a także rozwijanie i utrwalanie zainteresowań czytelniczych uczniów i zachęcanie ich do korzystania z zasobów biblioteki. A z tej uczniowie korzystają dosyć chętnie. – Najczęściej wypożyczają lektury, ale przychodzą też po książki przygodowe i fantastyczne. Cieszy nas, że z naszych bogatych zasobów bibliotecznych mieszkańcy nadal chętnie korzystają, choć ogólnie poziom czytelnictwa w kraju w ostatnim czasie nieco spada – poinformowała Ewa Ząbek, kierownik działu bibliotecznego BCK, która zasiadła w komisji konkursowej wraz z Barbarą Głowalą, instruktorem BCK i Sławomirą Ziętal, główną księgową BCK.

Zdaniem wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie, Marzeny Zbroszczyk, udział w tego typu konkursach czytelniczych rozbudza w dzieciach chęci czytania, wyrabia prawidłowe nawyki czytelnicze i uczy szacunku do książek. – Czytanie rozwija wyobraźnię, pamięć, a dziecko nie ma później problemów z ortografią, czy stylistycznym budowaniem zdań. Jednym słowem, czytanie jest drogą do lepszego wykształcenia i lepszego życia – mówi wicedyrektor, Marzena Zbroszczyk.


Uczniowie wykazali się nie lada talentem czytelniczym, a komisja konkursowa miała trudny orzech do zgryzienia i długo obradowała zanim wyłoniła tych najlepszych. W kategorii klas pierwszych wszyscy zostali nagrodzeni miejscami na podium – miejsce trzecie zajęli Zosia Ściegienna, Michał Ogonowski i Julia Filipiak; miejsce drugie – Filip Smardzewski oraz Nikola Terelak, a zwycięzcami tej kategorii byli Zuzia Detka, Jakub Korzeniak i Zosia Nowicka. W drugiej grupie uczniów najlepiej czytającymi okazali się Natalia Zarychta i Hubert Podkowa, którzy zajęli trzecie miejsca; Filip Bogucki i Julia Bębacz, którzy stanęli na drugim stopniu podium, a na pierwszym miejscu uplasowali się Kordian Sobczyk i Oliwia Łoniewska. Ostatnią grupę stanowili uczniowie klas trzecich, wśród których na trzecim miejscu znalazła się Maja Lotko, na drugim – Zuzia Sulej i Lena Terelak, a zwyciężyły Magdalena Madej i Nikola Mróz. Na zakończenie zmagań czytelniczych do uczestników konkursu powędrowały dyplomy, a do najlepszych nagrody książkowe.

Galeria